Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki İki büyük deprem sonrasında Devlet bilgi koordinasyon merkezinde son dakika açıklamaları yaptı. Deprem bölgesinde 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde ölü ve yaralı sayısına ilişkin de son bilgileri verdi.

Dünyanın en büyük felaketlerinden biri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş'ta yaşanan büyük depremlere ilişkin yaptığı açıklamada sadece Türkiye tarihinin değil coğrafyanın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biri olduğunu söyledi. Bölgede hali hazırda 53.317 arama kurtarma görevlisi ile çalışmaların devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, destek personellerin enkaz bölgesine sevk edilmesinin de sürdüğünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan acil yardım ve destek faaliyetleri için bölgeye ilk etapta 100 milyar liralık kaynağın tahsis edildiğini de belirtirken devletin tüm kurumları personeli aracının seferberlik ruhu ile bölgede çalıştığını dile getirdi.

Son Dakika: Akdeniz'de 5.3'lük Korkutan Deprem Son Dakika: Akdeniz'de 5.3'lük Korkutan Deprem

3 ay OHAL ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasının devamında yaşanan durumun fevkalade önlemleri almaya zorladığını da belirterek depremden etkilenen 10 ilde 3 ay süreyle o hal ilan edildiğini bildirdi.

Can kaybı sayısı yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında depremde can kaybı sayısını da güncelledi. 14:50'de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden kişi sayısının 3.549'a yükseldiğini bildirdi.