'Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel halinin izlendiği yer' olarak bilinen Nemrut Dağı Ören Yeri'ndeki devasa boyut ve tonlarca ağırlıktaki taş heykeller, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6'lık iki depremde zarar görmedi. 

Kommagene Krallığı'na ait 50 metre yükseklik ve 150 metre çaptaki tümülüs ve dev heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı yolu, hava şartları gereği kar nedeniyle kapalı. Bu yüzden bölgeyi ziyaret etmek isteyenler, yaklaşık 2.5 kilometre yürüyerek heykellerin bulunduğu bölgeye ulaşabiliyorlar. 

nemrutdagi

Nemrut Dağı'nın zarar görmemesine yönelik açıklama yapan Kahta Kültür ve Turizm Derneği Başkanı İrfan Çetinkaya, şunları söyledi:

Restore Edilmezse 150 Yıllık Tarihi Sığınak Yok Olacak Restore Edilmezse 150 Yıllık Tarihi Sığınak Yok Olacak

Bizi tek mutlu eden şey Nemrut Dağı'ndaki heykellerin depremden etkilenmemesi. Depremden 2 gün sonra Nemrut Dağı'na çıktım, heykellerin zarar görmediğini gördüm. Ama Adıyaman çok büyük bir felaket geçirdi.

Nemrut Dağı'ndaki tüm bu eşsiz eser ve heykeller ise milattan önce birinci yüzyılda Kommagene Kralı Antiochos tarafından bir tür tapınak olarak inşa edilmişti.