Şırnak'ın Cizre ve İdil ilçelerinde yaşanan olay herkesi şoke etti... Bölgede görülen iklim değişikliği ve kuralık nedeniyle çam kese tırtılı istilası yaşanıyor. 

sirnakistila

Yoğun tırtıl istilası nedeniyle Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçerken tırtıllar meralardan çıkarak köylere kadar ulaştı. Bölge halkını tedirgin eden olayda tarım alanlarının zarar görmesinden endişe ediliyor. 

sirnaktirtil

Çam kese tırtılları bitki örtüsüne zarar vererek ilerlerken, vatandaşların evinde de görülmeye başlandı. Köylüler kendi çabalarıyla tırtılları fırça ve süpürgeyle uzaklaştırmaya çalışıyor. 

sirnak

Yetkililere haber veirlmesi üzerine harekete geçen Şınark İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, bölgede inceleme başlattı. 

sirnaktirtilistila

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hurşit Acar ise yoğun bir tırtıl popülasyonuna rastladıklarını belirterek şunları kaydetti: 

Okulları Kapattıracak Soğuk Hava Karla Karışacak! Üreticilere Kırmızı Alarm Okulları Kapattıracak Soğuk Hava Karla Karışacak! Üreticilere Kırmızı Alarm

Son 3 yıldır bölgemizde görülen kuraklık nedeniyle ve iklim değişikliğinin getirdiği ani hava değişikliği sonucu tırtılların çıktığını düşünüyoruz.