6 Şubat gecesi Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili kapsayan etkisi ile yüreklere kor düşüren deprem sonrası enkaz arama faaliyetleri devam ederken, deprem toplanma merkezleri merakla araştırılıyor. 2023 Deprem toplanma alanları, meydana gelen depremden sonra gidilecek yerler merakla araştırılıyor. Vatandaş büyük deprem sonrasında deprem toplanma alanlarının hangi il de nerede olduğunu merak ediyor. İşte detaylar...

Meydana gelen deprem sonrasında merak edilen bir soru, deprem toplanma alanını nasıl öğrenebilirim? Afet ve acil durum toplanma alanları her ilde mevcut iken olası bir durumda nereye gidileceği sorusunun yanıtları sizlerle. 

YÖK Sabah Sabah Açıkladı! Üniversiteler de Yüz Yüze Eğitim Tek Evete Bakıyor YÖK Sabah Sabah Açıkladı! Üniversiteler de Yüz Yüze Eğitim Tek Evete Bakıyor

Kahramanmaraş, Kilis, Adana, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Şanlıurfa'yı vuran depremde hayatını kurtaran vatandaş Deprem kurtarma alanlarında toparlandı. Peki il il deprem toplanma alanları belli mi?

Deprem toplanma alanları 2023 listesi 

Deprem toplanma alanları asında afet toplanma alanları olarak geçerken, acil durumda evlerinden çıkmak durumunda kalan vatandaşın kalacağı yer anlamına gelmektedir. Bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşım ve tahliye edilme kolaylığı gibi unsurlar göz önüne alınırken; alanın mümkün olduğunca engelliler ve yaşlılar ulaşımına uygun olması da sağlanmakta. Yaşam merkezine yakın olan toplanma alanlarının çevresel etkilerden de etkilenmediği yer seçilmesi zorunluluğu mevcut. Peki ülkemizde hangi il de nerede afet toplanma alanı mevcut. 

E-Devlet deprem toparlanma alanı sorgulama

E-Devlet üzerinden deprem toparlanma alanı sorgulanabiliyor. Ülkemizde 18.910 adet acil durum toparlanma alanı mevcut bulunmaktadır. Deprem toplanma alanları yaşanılan il, ilçe, mahalle/köy, cadde/sokak isimlerine göre belirlenmektedir.

E-Devlet afet toplanma alanları için BU sekmeye geçebilirsiniz