Etkili sağanak yağış nedeniyle Adıyaman ve Şanlıurfa'da daha deprem yaraları sarılmadan sel felaketi meydana geldi. 

Adıyaman'da sel nedeniyle 1 konteyner suya kapılırken, Gölbaşı ilçesine koordinatör olarak atanan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, destek ekiplerin sevk edildiğini, 1 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi:

Destek ekiplerimizin ve araçlarımızın bir kısmı burada bir kısmı da yolu temizleyerek geliyor. Olayda 1 vatandaşımız vefat etti, 4 vatandaşımız kayıp. Ekiplerimiz arama çalışmalarını sürdürüyor. Diğer vatandaşlarımıza da ulaşmaya çalışıyoruz. En kısa zamanda inşallah vatandaşlarımıza ulaşmayı ümit ediyoruz. Gerçekten tüm bölgeyi derinden etkileyen bir afet. Vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla temin ettiği konteynerin sulara kapılması sonucu böyle bir olay oldu.

Öte yandan Adıyaman kent merkezinden geçen Eğriçay da taştı. Taşma sonucunda trafikte aksamalar yaşanırken, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. 

AFAD, polis, jandarma ve belediye ekipleri ise su baskını riski yaşanan çadırları tahliye etmeye çalışıyor. 

sanliurfasel

Urfa'da 6 Kişi Kayboldu

Dün akşam saatlerinde Şanlıurfa'da başlayan sağanak yağış yerini sele bırakırken, kentin simgesi haline gelen Balıklıgöl taştı. Çok sayıda ev ve araç su altında kalırken, kent merkezindeki Abide Kavşağı'ndan araçlarıyla ilerlemeye çalışanlar ve itfaiye ekiplerinin de aralarında olduğu 6 kişi sele kapıldı. 

Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni de su basarken, kentte eğitime 1 gün süreyle ara verildi. 

Son Yılların En Güçlü Yağışı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti

Öte yandan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte sel nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Şanlıurfa'nın son yılların en büyük yağışını aldığını söyleyen Ayhan, şunları kaydetti:

Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını aldı, bugün de bekliyoruz. Urfa'nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Mart ayında yıllık ortalama yağış miktarı 57 kilogram, sadece bugünkü yağış miktarı 77 kilogram, dolayısıyla büyük bir yağışın olduğunu ve genel hayata etkilerini de buradan görebilmekteyiz. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışısın etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi.

Son Dakika: Bolu'daki Korkunç Deprem Çevre İllerden Hissedildi Son Dakika: Bolu'daki Korkunç Deprem Çevre İllerden Hissedildi

adiyamansel-1

Hastanelerde Durum Çok Kötü! 

Öte yandan konuyla ilgili bölgede bir video çeken CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, sosyal medya hesabından paylaştım yaptı. Paylaşımında Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisini su bastığını aktardı: 

Ne tarafa baksan dökülüyor, ne tarafa baksan skandallar çıkıyor, ne tarafa baksan öngörüsüzlükleri yüzünden vatandaş eziyet çekiyor! Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisi!