Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı borç yapılandırması, genel seçim tarihi, terörle mücadele gibi konularla ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyor bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksit imkanı getiriyoruz. 1 Aralık 2022 tarihinden önce olan ve 2 bin TL’yi aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz dedi.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada:

İstanbul Valisinden Kar Uyarısı: Deyim Yerindeyse Çığ Düşecek! İstanbul Valisinden Kar Uyarısı: Deyim Yerindeyse Çığ Düşecek!

"Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz. Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir." denildi.