Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalar yaptı. 

Yaşanan deprem felaketinin yıkımına değinen Erdoğan, yıkılan binaların %98'inin 2000 yılı öncesinde, yani Ak Parti iktidiara geçmeden önce yapıldığının altını çizdi ve şunları söyledi: 

Son tespitlere göre yıkık, acil yıkılacak 203 bin 958 binada 583 bin 628 bağımsız bölüm var. Bunların yüzde 98'i de 2000 öncesi yapılan binalardan oluşuyor. Yıkık bina sayısı 31 binin üzerindedir. Ülkemizdeki tüm arama kurtarma ekiplerinin, dünyadaki çok önemli arama kurtarma ekiplerini topladık. 35 bin arama kurtarma görevlisine ulaşabildik. 271 bin kamu görevlisi, 15 bin iş makinesi, 78 uçak, 115 helikopter, 38 gemi görevlendirdik. Gönüllülerle neredeyse yarım milyon insan depremzedelerin imdadına koştu.

"Her Şey Yoluna Girince Sirk Cambazları Bölgeye Gitti!"

Deprem bölgesinde tüm güçlerini kullandıklarını ancak yine de eksiklik ve aksaklıkların yaşandığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

Buna rağmen kimi eksiklikler, aksaklıklar yaşanmıştır. Herkes şahittir ki var gücümüzle ve en hızlı şekilde depremzedelerin yardımına koştuk. İlk andaki eksikler tamamlanıp arama kurtarmadan enkaz kaldırmaya, geçici barınma alanı ve kalıcı konutların inşasına kadar her şey yoluna girince bunlar da kimliklerine büründüler. Bütün bu sirk cambazları bölgeye kaç kere gittiler. Şahsım ve Cumhur İttifakı olarak bölgeye 2 kez gittik, arkadaşlarımız sürekli bölgede, vekillerimiz bölgede telefon diplomasisiyle, valilerimizle, kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla bölgeyi tarıyoruz.

erdogan

Seçim Vaktinde Olacak! 

Herkesin günlerdir üzerine konuştuğu Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında Erdoğan, depremden bu yana ilk kez tarih vererek konuştu: 

Bugün yavru muhalefet yargıyı bizim yönlendirdiğimizi söylemiş, ayıptır. Türkiye'de Erdoğan'ın bu konuda nasıl davrandığını rabbim bilir, sen anlamazsın. Sen önce kendini düzelt. Şunu iyi bilin ki bu millet, 14 Mayıs'ta gereğini yapacaktır.

"Helallik İstemek Zaafiyetmiz Değildir"

Öte yandan deprem bölgesinde hayatını kaybeden yüz binlerce insandan, yaralılardan ve halktan 'helallik' isteyen Erdoğan büyük gündem olmuştu. Çoğu kişi 'helallik isteme, istifa et' çağrısında bulunurken, Erdoğan bugün şu açıklamayı yaptı: 

Son Dakika: Akdeniz'de 5.3'lük Korkutan Deprem Son Dakika: Akdeniz'de 5.3'lük Korkutan Deprem

Birileri için ağzına geleni söylemek kolay. Onlar deprem bölgesine gidip, sadece konuşacak, poz verecek, yaşanan acıların istismarını yapacak. Enkazları kaldıracağız, yaraları saracağız. Yıkılanların yerine daha iyisi yapacağız, insanımızın önüne daha iyi bir hayat süreceğiz. Eksiklerimizi söylemek, helallik istemek zaafiyetimiz değildir. Eksiklerimizi söylemek, helallik istemek bizim samimiyetimizin, milletimizle aramızdaki muhabbetin ifadesidir.

receptayyip

Yine Her Şey Not Edildi 

Depreme dair ilk açıklamasında sosyal medya üzerinden dezenformasyon yapanları takip ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, her şeyi not ettiklerini söylemişti. Hatta öyle ki daha deprem bölgesine gitmeden, dezenformasyon uygulaması yapılmış ve kullanıma sunulmuştu... Bugünkü konuşmasında ise tekrar her şeyin not edildiğini bastıra bastıra söyledi: 

Söylenen her şeyi şimdilik not ediyoruz. Vakti gelince bu notları açıklayacağız. Ama şimdi tek gündemimiz depremdir. Depremin yol açtığı acılardır. Kulağımızı sadece milletimize veriyoruz. Acımızı sadece milletimizle paylaşıyoruz. Adaylık kavgasından, bakanlık paylaşımından, birbirlerine laf yetiştirmekten fırsat bulamayanları kendi sığ dünyalarıyla baş başa bırakıyoruz. Adaylık kavgasından, bakanlık paylaşımından, birbirlerine laf yetiştirmekten milletin derdine gidemeyenleri kendi hesaplarına bırakıyoruz. Ülkenin gündemine dönemeyenleri millete havale ediyoruz.