Depremin sonrasında afetzedelerin yaralarının sarılabilmesi için arka arkaya çok sayıda paket devreye kondu. Devlet şimdiyse çiftçi ve esnaflar için bir karar çıkardı. Alınan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile beraber deprem bölgesindeki ekonomik hayatın canlanması için bazı tedbirler devreye sokulacak. İşte çiftçi ve esnafa destek detayları...

Depremzede olan esnaf ve çiftçilere özel destek paketinin hazırlandığı açıklandı. Peki, çiftçi ve esnaf desteği neleri kapsıyor?

cumhurbaskani-acikladi-esnaf-ve-ciftciye-buyuk-destek-bu-yardim-can-suyu-olacak-2

Esnaftan Belge Ücreti Alınmayacak

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremde zarar gören esnaftan 31 Aralık 2023 gününe kadar esnaf sicil müdürlüklerinde yapacakları terkin, sicil, tescil, tadil tasdiknameleri işlemlerinden harç ve sicil gazetesi ilan ücretleri istenmeyecektir.

Alınan kararda 5362 sayılı kanun çerçevesinde iş yapan esnaf ve sanatkar odaları, birlikleri, federasyonları ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve Kooperatifler Kanunu çerçevesinde faaliyette bulunan tüm üst kuruluşlar ile kooperaifler 6 Şubat’tan sonraki dönemde ayni veya nakdi yardımda bulunabilecek.

Hayatını Kaybeden Memurun Aylığı Kalacak

Aynı zamanda devlet memurları kanunu çerçevesinde 11 Şubat 2023 tarihinden itibaren kamu personeline aylık olarak ücret ödemleri hayatlarını kaybetmeleri durumunda geri alınmayacak. Bu bağlamda mevcut kanuna göre reddi miras yapılmadığı sürece tutarların geri ödenmesi gerekiyordu. Kararname kapsamında ise artık memurlara yapılan avans ödemesinde ilgili hüküm devreye girdi.

Veraset Vergisi İstisnası Olacak

Meclis’ten çıkan torba kanun çerçevesinde ise depremde vefat edenlerin mirasçılarına veraset ile intikal eden mallar eş, çocuk, anne ve babalara; işverenlerin yaptığı yardımlar ise intikal ve veraset vergisinden istisna olacak. Böylelikle gerçekleşen intikal sebebiyle intikal ve veraset vergisi tahsis edilmeyecektir.

cumhurbaskani-acikladi-esnaf-ve-ciftciye-buyuk-destek-bu-yardim-can-suyu-olacak-1

İlden Gidenlerin Hakkı Duracak

Depremin ardından başka bir yere yerleşen kişilerin haklarının korunması adına da düzenleme gerçekleştirildi.

6 Şubat 2023 tarihi itibariyle yerleşim yeri olan kişilerin başka yere gitmesi durumunda deprem sebebiyle kanunlar diğer idari ve mevzuat tasarrufları uyarınca tanınan hakları da duracak.

Hayatını kaybeden kişilerin mirasçılarına emeklilik ve sigorta şirketleri ile bireysel emeklilik sisteminden yapılan ödemelerden gelir vergisi kesintisi de gerçekleştirilmeyecek.

Emsal Kira Bedeli Yok

TBMM’de kabul edilen yapılandırma kapsamında sahibi oldukları konutları depremzedeler bedelsiz şekilde tahsis eden konut sahipleri için emsal kira bedeli aranmayacak.

İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek

cumhurbaskani-acikladi-esnaf-ve-ciftciye-buyuk-destek-bu-yardim-can-suyu-olacak-3

5 Milyar Çiftçiye Verilecek

Depremden etkilenen çiftçi vatandaşlar için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi 5 milyar TL destek sağlandığını açıkladı. Ayrıca afetzedelerin bulunduğu bölgeden Toprak Mahsulleri Ofisi’nin cins ayrımına bakmadan alım yapacağını da ekledi.

Borçlar Ertelenecek

Afetzedeler arasındaki tarımsal üreticiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince düşük faizli kredi sisteminden yararlandıysa kredi borçlarının ertelenmesi söz konusu oldu.