2023 yılının gelmesiyle beraber özel okul ücretleri de arama motorları üzerinde sıklıkla araştırılmaya başlandı. Özellikle asgari ücrete gelen zamlar, memur ve emekli maaş beklentisinin yüksek olması ile beraber özel okul ücretleri ile ilgili araştırmalar da hız kazandı. Konuyla ilgili ilk açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi.

Çocuğunun iyi bir eğitim alması için çaba gösteren ebeveynler özel okul ücretleri ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Özellikle asgari ücrete yüksek meblağda zam gelmesi herkesin özel okul ücretlerine ne kadar zam geleceğini araştırmasına neden oldu. Özel okul ücretlerine gelecek zam ile ilgili ilk açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi. Mahmut Özer de İnşallah bu hafta içerisinde yeni oluşacak zammı kamuoyuna paylaşacağız diye zam geleceğine işaret etti.

2023 Özel Okul Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Özel okul ücretlerine zam geleceğinin iddiası Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi. Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada bu hafta içerisinde zam haberi verileceğini duyurdu. Aslında zam haberinin verilmesi için asıl beklenen şeyin Aralık ayı enflasyon oranı olduğunu düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından dün yapılan açıklamada:

“Geçen hafta özel öğretim kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldik. Buradaki amacımız sadece 2023 yılında özel eğitim kurumlarının ücretinin ne olacağıyla ilgili değildi. Yaşamış oldukları sorunları, daha iyi ve kaliteli bir şekilde hizmet verebilmek için çözülmesi gereken problemleri bizlere aktardılar. Biz de kanaatlerimizi kendileriyle paylaştık. İnşallah bu hafta içerisinde tüm TEFE (Toptan Eşya Fiyat Endeksi) ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranları belirlendikten sonra yeni oluşacak zammı tekrar özel eğitim kurumları yöneticileriyle bir araya gelerek, olgunlaştırarak kamuoyuna paylaşacağız. Şu anda özel eğitim kurumlarının zammının ne olacağıyla ilgili hiçbir bilgi paylaşımı söz konusu değil” denildi.

18-24 yaş arası öğrencilere müjde geldi! 7500 TL öğrenci yardımı için e-Devlet başvurusu az önce açıldı 18-24 yaş arası öğrencilere müjde geldi! 7500 TL öğrenci yardımı için e-Devlet başvurusu az önce açıldı

Özel okulların ya da kolejlerin ücretleri belli oldu.

Geçen yıl özel okul ücretleri ilkokul ve ortaokul için 17 Bin TL ile 70 Bin TL, Lise için 19 bin TL ile 80 bin TL arasında değişiklik gösteriyordu. 2022 özel okul ücretleri böyle olmuştu. 

Özel Okul zammının hangi oranda olacağı merak edilirken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer okul temsilcileriyle bir araya geldi. Yapılan toplantıdan sonra açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından: ''ÜFE yerine TÜFE baz alacak şekilde belirleme kararı aldık'' diyerek  bu kararın ardından 2023-2024 özel okul zam oranı yüzde 65 olarak açıklandı.