Bildiğiniz gibi dün yapılan açıklamada Ankara’da en ucuz ekmeğin 5 TL olmasına karar verilmişti. Ankara Simitçiler Odası tarafından da simit fiyatlarına zam yapılmasıyla ilgili başvuruda bulunuldu. Artış gösteren maliyetler sebebiyle ekmek fiyatlarının 5 TL’ye çıkmasından ötürü simit fiyatlarında da maliyet giderek arttığı için zam yapılması istendi. Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş tarafından açıklama yapıldı.

Simit 7 TL!

Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş tarafından yapılan açıklamada Ocak ayının sonlarına doğru simit fiyatlarının 7 TL olacağına değinirken şu ifadeleri kullandı:

“Ekim ayından şu ana kadar hammaddeye gelen zamlar yüzde 200’ün üzerinde. Ekmekte şu anda un sübvansiyonu olduğu için ekmek o yüzden 5 TL. Yoksa ekmek de 8 TL. Simit özel bir üründür. Bunun susamı yağı işçiliği daha fazladır. Simit unlu mamuller her zaman özel ürün olduğu için KDV’si yüksek olduğu için maalesef şu an 7 TL’ye dahi hiçbir esnafın para kazanmadığını söyleyebilirim. Simidin gerçek fiyatının 10 TL olması gerekiyor ki esnaf para kazanabilsin. Ankara’da ocak ayı itibarıyla 7 TL, zam yazılarını yazdık. Büyük bir ihtimalle onaylanacak. Ocak ayının 20-25'i gibi simit 7 TL diyebiliriz. Olmazsa bu sefer esnaf kalmayacak”

330 TL Kantin Yardımı Başvuruları Bitti Bitecek! Evde Öğrenciniz Varsa Geç Kalmayın 330 TL Kantin Yardımı Başvuruları Bitti Bitecek! Evde Öğrenciniz Varsa Geç Kalmayın

Maliyetler Çok Arttı!

Hem enerji maliyetleri hem de gelen kira zamları sebebiyle esnafın zor ayakta durduğunu belirten Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş tarafından:

“Geçen ay aldığımız odun şu an yüzde 200 zam yemiş durumda. Geçen yıl ile bu yıl arasında yüzde 300 elektrik ve gaza zam gelmiş. Geçen ekim ayı itibarıyla şu anın arasında sadece yüzde 60 susama zam geldi. Ekim ayında odunun tonunu 1 buçuk milyona alırken şu an 3 buçuk milyon civarında” denildi.