Kamuya borçlu olan vatandaşların borçlarını sıfırlamaları için yapılandırma yasası yürürlüğe kondu. Başvurular hızla devam ederken GSS (Genel Sağlık Sigortası) olanlar için farklı kolaylıklar meydana geldi. En çok da GSS borcu olan kişiler için dikkat çeken bir test avantajı söz konusu. İşte GSS borç ödeme detayları...

Kamu borçları için gelen yapılandırma yasasıyla başvuru yapan vatandaşların sayısı bir hayli arttı. 2023 yapılandırma kapsamının geniş olması sayesinde vatandaşlar kamu borçlarından tamamen kurtulacak. Prim, vergi ve ceza benzeri borçlar tam anlamıyla bitecek. Bazılarının üstü tamamen çizilirken, bazıları ise çok kolay bir şekilde faizleri ve cezaları tamamen silinerek ödenecek. İşte Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar için getirilen kolaylık...

bunu-yaptiranin-borcunu-devlet-hemen-silinecek-o-tarihleri-kacirmayin-1

GSS DİĞER BORÇLARDAN FARKLI

2023 yapılandırma yasası kapsamında 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan GSS prim borçları için 31 Ağustos tarihine kadar ödeme yapılması durumunda yalnızca anapara borcu verilecek. Faiz veya ceza alınmayacak. Yapılandırma kapsamındaki GSS dışındaki borçlarda enflasyon farkı uygulanırken, GSS prim borçlarında ise yalnızca ana parayı yatıranlardan fark talep edilmeyecek. Geçmiş dönem borçlarından kurtulmak için yalnızca GSS anapara borcunu ödemek yeterli olacak.

Öğrenciye Müjde! Artık Sınav Ücreti Ödemeyeceksiniz Öğrenciye Müjde! Artık Sınav Ücreti Ödemeyeceksiniz

bunu-yaptiranin-borcunu-devlet-hemen-silinecek-o-tarihleri-kacirmayin-2

GSS BORÇLARINDA TEST AVANTAJI

2023 yapılandırmasında GSS tescili yapıldığı takdirde prim borcu olan kişiler, öncesinde teste girmediyse 31 Temmuz’a kadar gelir testi yapması durumunda tescilleri geriye dönük güncellemeye tabi tutulacak.

Bunun için ikamet edilen il ve ilçelerdeki en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir testi talep edilmesi gerekmektedir. Bu test ile hanede kişi sayısına göre düşen asgari ücretin 3’te 1’i, yani 3.336 TL’den az oluyorsa prim borçları geriye dönük olarak tamamen temizlenecek. Ayrıca bu vatandaşların bundan sonraki prim borçlarını da devlet üstlenecek.

GELİR TESTİ TARİHLERİ DEĞİŞTİ

Meclis’ten geçen ve yasalaşan 2023 yapılandırma teklifi çerçevesinde Genel Sağlık Sigortası borçları için son başvuru tarihi 31 Temmuz, gelir testi için ayrılan süre 30 Haziran’dan 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

bunu-yaptiranin-borcunu-devlet-hemen-silinecek-o-tarihleri-kacirmayin-3

GSS BORÇ KONTROLÜ

Genel Sağlık Sigortası borçlarını bilmeyen bazı vatandaşların borcu olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. E-devlet adresi üzerinden Genel Sağlık Sigortası borcu kontrolünü özellikle yapılmalıdır. Öğrenciler ve çalışanlara borç çıkıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek durumun düzeltilmesi için dilekçe vermeniz gerekmektedir. Ancak gecikmiş borçlar geçerli ise faiz ve zamlar silinerek yalnızca anapara borcunu ödeyebileceksiniz.