Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dar gelirlilere olan yardım ve destek ödemeleri sürüyor. Bakanlık, hane başına 4336 TL yardım parası için duyuru yaptı. Başvuru sürecinde son günlere gelindi. Yardım almak isteyenler geç kalmasın. Bugün başvuru yapana 10 gün sonra yardım ödemesi yatacak. Aile Bakanlığı 4.336 TL para yardımı için şartlar yayınlandı.

Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenecek? Gün Verildi Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenecek? Gün Verildi

Yardıma muhtaç ve dar gelirli milyonlarca kişiye her ay Aile Bakanlığı tarafından çeşitli sosyal yardım imkanları sağlanıyor. Evde bakım maaşı da bakanlığın en çok rağbet gören ve miktarı en yüksek olan yardım ödemeleri arasında yer alıyor. Evde bakım maaşı her 6 ayda bir memur maaş kat sayısı oranında artıyor. 2023 zamlı evde bakım maaşı miktarı belli olurken Mart ayı ödemeleri için de bakanlıktan duyuru geldi. Peki, kimler bakım parası alabilir? Evde bakım maaşı başvuruları nasıl yapılır?

bugun-basvuran-8-gun-sonra-aliyor-4336-tl-para-yardimi-alacak-kisilerin-listesi-aciklandi-3

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Sürüyor

Evde bakıma muhtaç olan yaşlılara ve engellilere bakan yakınlarına bakanlıktan bakım maaşı veriliyor. Evde bakım maaşı, devletin sağladığı en önemli yardımlardan biri ve her ay binlerce kişi ödemeden yararlanıyor. Evde Bakım Maaşı Mart ayı ödemeleri öncesinde başvuru işlemleri de hala devam ediyor. Başvuru yapmak isteyenler TC kimlik no ve PTT’den alacakları e-Devlet şifreleri ile online başvuru yapabilecekleri gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de başvuru yapabiliyor.

bugun-basvuran-8-gun-sonra-aliyor-4336-tl-para-yardimi-alacak-kisilerin-listesi-aciklandi-2

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde Bakım Maaşı alma şartları da bakanlık tarafından yayınlandı. En önemli şartlar arasında bakıma muhtaç kişi için alınacak heyet raporu ve gelir kriteri yer alıyor. Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması bu yardımın şartları arasında yer alıyor.

bugun-basvuran-8-gun-sonra-aliyor-4336-tl-para-yardimi-alacak-kisilerin-listesi-aciklandi-1

2023 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım parası, her altı ayda bir memur maaş kat sayısına göre artıyor. 2023 yılında memur maaşlarına yüzde 30 artış yapılmıştı. Bu artışın ardından evde bakım maaşının yeni miktarı da belli oldu. Bu yıl Temmuz ayına kadar ödenecek evde bakım parası 4336 TL oldu. Başvurusu onaylanan kişiler evde bakım maaşı ödemesini PTT’den alabilir.