PTT'den ödemesi alınabilinecek bir yardım daha gündemde. Devlet çocukların okuması için elinden geleni yapıyor. Öyle ki İlköğretim, lise, yükseköğretimde okuyan çocuğunuz varsa devletten yardım alabileceksiniz. Geri ödemesi olmayan yardım parasını almaya hak kazanırsanız PTT üzerinden edinebileceksiniz. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evinde okuyan çocuğu bulunan dar gelirli vatandaş için adeta kolları sıvadı. SED başvurusu kapsamında yapılan değerlendirme sonrasında destekten faydalanabileceksiniz. Başvuru yapılması akabinde ise PTT üzerinden çekilecek olan 3.708 TL paranıza kavuşacaksınız. 

Devletten öğrenciler okusun diye

Günümüz şartlarında okul masrafları da git gide büyük bir yük haline gelmekte. Öyle ki devlet, zor durumda olan ve çocuğunu okutmakta zorlanan vatandaş için SED yardımlarını başlatmıştı. 2022 senesinde binlerce aile, SED yardımından faydalanmakta iken 2023 senesi için de SED yardımı yapılacak açıklaması, evinde öğrencisi olan ebeveyni heyecanlandırdı. 

Aile ve Çalışma Sosyal Bakanlığı'nın denetiminde olan SED yardımlarından bu zamana kadar 20 bin den fazla aile faydalanmış bulunmakta iken 2023 yılı için de SED ödemeleri planlaması yapıldı. Geçimini zor idame ettiren ona rağmen çocuğunu okula gönderen vatandaş, iyi şartlarda gelecek hazırlamak adına elinden geleni yapıyor. Öyle ki bu sosyal paketleri ile de okul masraflarını gidererek, daha yaşamsal bir ortam sağlayabiliyor. 

Bakanlık refah ortamında yaşaması gereken çocuklar için 2023 senesinde de ödeme yapacaklarını açıklarken, SED yardımı kimlere verilir? sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. 

SED ücretleri ne kadar?

Geçtiğimiz sene de bu sosyal yardımdan faydalanan vatandaş, 2023 SED yardımları ne kadar sorusunun yanıtlarını araştırıyor. 2022 senesi için bu yardım tutarı 1259 lira olarak belirlenmişken 2023 SED yardım tutarı da soruluyor. 2023 SED yardım ücreti çocuğun hangi sınıfta olduğuna göre değişmekte iken, 1.648 TL ile 3.295 TL arasında destek sağlanacak. 

2023 YILI SED YARDIM TUTARLARI

  • Çocuk 2.059,99 TL destek sağlanacak
  • İlköğretim 3.090,00 TL destek sağlanacak
  • Ortaöğretim 3.295,99 TL destek sağlanacak
  • Ort. çağında okumayan 2.059,99 TL destek sağlanacak
  • Yükseköğretim 3.708,00 TL destek sağlanacak

Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1.648,00 TL destek sağlanacak.

SED Yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Çocuk sahibi olan vatandaşın yakından ilgilendiği SED yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı Kasım ayından beri merakla arama motorları üzerinden soruluyor. 

BİM 31 Ocak'ta Mutfakları Şenlendirecek! Aktüel Ürünler Airfryer Fiyatı Şok Edecek BİM 31 Ocak'ta Mutfakları Şenlendirecek! Aktüel Ürünler Airfryer Fiyatı Şok Edecek

Kendilerine yeterli hale geleseye kadar her çocuk için ailesinin ihtiyaç kapsamında olduğunu ispatlaması durumunda SED yardımı yapılıyor SED yardımına nasıl başvurulur?

SED yardımı 2023 detayları oluşturulmaya başlandı. İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e-Devlet üzerinden elektronik ortamdan yapılacak olan başvurular sonrasında yardımdan faydalanabilirsiniz. 

-Dilekçe

-T.C. Kimlik Numarası beyanı,

-Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi

-İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Destek ödemeleri yılda kaç kere

Oluşturulan yardım paketlerini hak etmeniz durumunda yılda 1 ya da 2 kere destek ödemesi alacaksınız. 

SED yardımı başvuru koşulları neler?

Aile ve Çalışma Sosyal Bakanlığı tarafından her sene yüzbinlerce lira destek ödemesi mevcut. Devletin belirlediği kriterlere uygun olan her aileye destek ödemesi yapılabiliyor. 

2023 senesi içerisinde ihtiyaç sahibi ailelere SED ödemesi adı altından yardım yapılacak. Öğrencinin okula devam etme zorunluluğu var iken Ailede birey başına düşen gelirin, asgari ücretin üçte biri olma şartı var. 

SED başvurusu nereden yapılıyor?

Eğer ki yukarıdaki başvuru koşullarını sağlamaktaysanız evinizde yaşayan çocuklarınızın T.C. kimliklerini alıp Sosyal Yardımlaşma vakıflarına giderek başvuru yapabiliyorsunuz. İnternet ortamı üzerinden E-Devlet hesabınız ile de başvuru yapabilmektesiniz.