Koronavirüsle mücadele dönemi bildiğiniz gibi herkesin ekonomik yönden zorlanmasına neden olan kriz dolu bir dönemdi. Koronavirüs dönemi sona erdikten sonraki dönemde bir hayli zor geçti. Özellikle 2022 yılında pek çok ürüne oldukça fazla zam geldi. Zam gelen ürünlerin başında da beyaz eşya fiyatları yer aldı. Hemen her evin ihtiyacı olan beyaz eşya fiyatları bir yıl içinde yüzde 80 oranında zamlandı. Evlenmeyi düşünen kişiler kara kara düşünmeye başladı.

Evlilik hayali kuran binlerce genç evlerini dizebilmek için artık en güzel eşyayı değil de en uygun eşyayı aramaktadır. Beyaz eşya sektöründe artış gösteren fiyatlar ve art arda gelen zamlar herkesin cebini yakmaya başladı. Özellikle yeni yılla beraber asgari ücrete gelen zam ve maaş zamlarının ardından pek çok ürüne zam gelmeye şimdiden başladı. Yeni yıl sonrası artış gösteren ürünler arasında beyaz eşyaların olup olmadığı araştırılmaktadır.

Promosyon Açıklaması Geldi! Teklifler Belli Oldu Promosyon Açıklaması Geldi! Teklifler Belli Oldu

Yüzde 80 Zam Geldi!

Bildiğiniz gibi son bir yıl içinde beyaz eşyalara yüzde 80 zam geldi. Hal böyle olunca evlilik hayali kuran vatandaşlar kara kara düşünmeye başladı. Beyaz eşya sektörüyle ilgili yeni gelişmeleri aktaran Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği Başkanı Ali Yıldız 2022 yılının Aralık ayında satışların arttığına değindi. Aralık ayı enflasyonunun geçen gün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmasının ardından ev eşyası kaleminde yüzde 73 oranında artış olduğu belirlendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği Başkanı Ali Yıldız “Aralık ayında çok iyi geçti. Alım gücü düştüğü için yılın ilk altı ayı pandeminin etkisiyle de atışlar düşüktü. Aylık yüzde 5-8 oranında zam yapılıyor gibi duruyor ancak yıllık oranda yüzde 80 gibi bir ortalama ortaya çıkıyor” dedi.

Satışlar Yüzde 110 Arttı!

2022 yılının Aralık ayında satışların arttığına değinen Yıldız:

“Öte yandan şirketlerin giderleri yüzde 110-120 civarında artmış durumda. Aralık ayında satışlar oldukça yoğun geçti. Geçtiğimiz yıl 6 parça düşük segment beyaz eşya 29-30 bin lirayken 53-55 bin TL arasında satılıyor. Yaklaşık yüzde 80 oranında artmış vaziyette” dedi.

Evlilik düşünen gençlerin ekonomik yönden etkilenmesine neden olan beyaz eşya fiyatlarının yeni yılla beraber yeniden artması düşünülmektedir. Bu durum da ne alınırsa gün kaybı olmadan alınması gerektiğini ön plana çıkarıyor.