6 Şubat depremi akabinde kentsel dönüşüm tekrardan gündeme çıkarken, vatandaşa kentsel dönüşüm konusunda kira desteği verilecek. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yapılan bu destek kapsamında ödemeler 3.500 TL'yi bulacak Kentsel dönüşüm yardımı adı altında dağıtılan bu yardım için başvurular ise çok basit. 

Kentsel dönüşüme girecek hanede yaşayan kiracılar için bakanlık destek olmak amacıyla 3.500 TL kira yardımı verecek. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli olan ve evini kentsel dönüşüme sokacak olan vatandaş tarafından başvurusu yapılacak

Bakanlık kiracılara her ay düzenli maaş ödeyecek. Bu ödemenin 3.500 TL'ye kadar ulaşacağı ön görülüyor. 

Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması

Konu ile alakalı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da, "2035'e kadar tüm Türkiye'de dönüşüme girmemiş alan kalmasın istiyoruz." dedi. 

Kira yardımı kaç para?

Bakanlık kira yardımı ile alakalı açıklama yaptı. Ve bakanlık tarafından yapılan açıklama da şu sözler kaydedildi.

  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm kira yardımlarına ilişkin olarak "Kira yardımlarını da eylül itibarıyla bölgesel olarak değişmek şartıyla 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 lira olan yerlerde de kira yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz. İstanbul'da bin 500 lira olan kentsel dönüşüm kira yardımı miktarının 3 bin 500 liraya yükseltildiğini söyledi.
  • Yardım miktarının, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir'de 3 bin liraya, diğer büyükşehirlerde 2 bin 500 liraya, kalan illerde ise 2 bin liraya çıkarıldığını belirtti.Kurum, şunları kaydetti: "Bakanlığımız bünyesinde kira yardımı alan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümü desteklemek amacıyla kira yardımını İstanbul'da 3 bin 500 liraya çıkarıyoruz. Anadolu'da büyük illerimiz Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir'de 3 bin liraya çıkarıyoruz. Diğer büyükşehirlerimizde aylık kira yardımını 2 bin 500 liraya çıkartıyoruz. Kalan diğer illerimizde kira yardımını 2 bin liraya çıkartıyoruz. Nisan ayından itibaren inşallah yeni kira yardımlarını vatandaşlarımızın hesaplarına yatıracağız."