Araştırmacılar, 17. yüzyılın başlarında kolonicilerin Jamestown'da (Amerika Kıtasındaki ilk İngiliz kolonisi) sert kış koşullarında yiyecek kıtlığı yaşadıklarında köpekleri yediğini ortaya çıkardı.

Iowa Üniversitesi'nden arkeolog ekibi, Jamestown'da bulunan kalıntılardan DNA elde etti. Analiz edilen DNA örnekleri Kurt, çakal ve köpeklerle büyük oranda benzerlik gösterdi. Ayrıca analizler Amerika yerlisi köpeklerin tarihinin 13 bin yıl öncesine kadar uzandığını kanıtladı.

Köpekler Günümüzden Küçüktü

Araştırmanın başındaki Michael Lavin, çalışmanın önemine dikkat çekti. Çünkü daha önce bulunan köpek kalıntılarının İngiltere veya Avrupa ​​merkezli olduğundan emin olamadıklarını ve bilinen herhangi bir Avrupa köpek ırkıyla uyumlu olmadıklarını söyledi. Konuşmasına devam eden Lavin, Amerika’nın yerli köpeklerinin bildiğimiz köpeklerden daha küçük olduğunu söyledi.

Sömürgeciler ‘kıtlık döneminde' yerli köpekleri yediler

Lavin bazı kazı sonuçlarının, araştırmacıları 1609-1610 kışında açlıktan ölen insanlarla ilgili detaylı bir analiz yapmaya ittiğini söyleyerek. Jamestown olayı, ‘’tarihinin en karanlık, en zor dönemlerinden biriydi. Kolonide başlangıçta 340-350 kişi varken, kuraklık ve diğer faktörlere bağlı açlıktan sadece 60 kişi hayatta kaldı’’ dedi.

İnsanları yediler

"Yemesi onlar için ‘tabu’ olan yiyeceklerden bazılarını yemeye başladılar. Bunların arasında atlar, köpekler, kediler, fareler ve hatta insanlar vardı. İnsanları genellikle öldükten sonra yediler, hayatta kalmak için yamyamlığa başvurdular’’dedi.

Araştırmacılardan Hill, bulunan köpeklerin muhtemelen yerli halkın kuş ve geyik avlamak için kullandığı köy köpekleri olduğunu söyledi.  Jamestown'da keşfedilen yerli köpeklerin hediye olup olmadığını ya da yerli halk ile kolonistler arasında takas edilip edilmediğini belirleyemediklerini söyledi.

İnsanlar yaklaşık bin yıl önce Peru'da ölülerinin kafataslarını parmaklarla kırmızıya boyadı! İnsanlar yaklaşık bin yıl önce Peru'da ölülerinin kafataslarını parmaklarla kırmızıya boyadı!