Yaklaşan seçim öncesinde Türkiye'de borcu olan vatandaşlar için yeni bir düzenleme daha yapıldı. Yeni düzenleme ile çok sayıda vatandaşın vergi borcu silinirken, bazılarına da yapılandırma imkanı getirildi. 

Düzenleme vatandaşın kamuya olan toplam 521 milyar TL'lik borcu yüzünden yapıldı. Devlet ile vatandaş arasında borç anlaşmazlığının ise düzenleme ile çözülmesi bekleniyor. 

vergiaffi

Tüm Kamu Borçlarını Kapsayacak! 

Yapılan yeni düzenleme kapsamında vatandaşın kamuya olan her türlü borcu yapılandırılabilecek. Yani; vergi borçları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol geçiş cezaları, belediyeye olan borçlar ve öğrenim kredisi gibi borçlar, kolay bir şekilde ödenebilecek. 

Tüm bu borçlar için işletilen faizlerin önemli bir kısmı da silinecek. Böylelikle borçlar azalırken, vatandaşın ödemesi kolaylaştırılacak. 

borcyapilandirma

Yüzde 90'ı Bulacak İndirim! 

Gerçekleştirilecek olan yapılandırma ile birlikte vatandaşların borçlarına işletilen faizlerin büyük bir kısmı tamamen silinecek. Eğer vatandaşlar borç yapılandırma işlemiyle birlikte peşin ödeme yaparlarsa, yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90'ına denk gelen faizden de kurtulacaklar. 

borcyapilandirmaduzenleme

48 Ay Taksit İmkanı 

Yapılandırma için belirlenen kriterler arasında borçları taksitlendirme detayları da bildirildi. Taksitli ödeme seçeneğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, 48 ay vade seçeneğine sahip olacaklar. 

Yapılandırma yapan vatandaşlara 48 aylık eşit taksitler şeklinde ödeme imkanı sunulurken, ödeme planını vergi dairesi belirleyecek. Ödeme planına uygun bir şekilde her ay ödemesini yapan vatandaşların borçları kademeli olarak bitecek. 

Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek

borcyapilandirmaduzenlemesi

2 Bin TL Altındaki Borçlar Silinecek

Getirilen yapılandırma kapsamında vatandaşların 2 bin TL altındaki borçları direkt olarak silinecek. Kamuya olan bu borçlar eğer 2 bin TL altındaysa ve 31 Aralık 2022'den önceyse, borç vatandaşın üzerinden düşürülecek. Bu borçların silinmesi için vatandaşların herhangi bir işlem yapmasına gerek olmayacak. Vergi daireleri, otomatik olarak 2 bin TL altı borçları silecek.