2023 vergi affı yasalaştı ve vatandaşlar başvurular ile detayları araştırıyor. Meclis Genel Kurulu kabul etti ve birçok vatandaş borçlarından tamamen kurtulacak. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların ise merak ettiği “Vergi borcu nereden yapılandırılır?”, “Yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?” İşte yapılandırmaya dair tüm detaylar...

ŞOK İndirimli Ürünler Kataloğu İzdiham Yaşatacak! Tam 5 Sayfa İndirim ile Ramazan Sofraları Taşacak ŞOK İndirimli Ürünler Kataloğu İzdiham Yaşatacak! Tam 5 Sayfa İndirim ile Ramazan Sofraları Taşacak

Kabul edilen 2023 yapılandırması ile birlikte 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan idari para cezası, prim, vergiler, trafik cezaları, öğrenim kredileri, adli para cezaları, sigara cezaları, üst kurul cezaları ve daha birçok borç silinecek ya da yapılandırılacak. 2 bin TL altında kalan borçlar tamamen silinirken, diğer borçlar ise 48 ay taksitle yani 4 yıl boyunca ödenebilecek. Üstelik faiz ve cezalar değil, anapara ödemesi yapılacak.

2023 YAPILANDIRMAYA HANGİ BORÇLAR DAHİL?

Yapılandırma kapsamında prim, tüm vergiler, nüfus, askerlik, otoyol - köprü kaçak geçişleri, trafik cezaları, adli para cezaları ile öğrenim kredisi borçları, idari para cezaları, desteleme primleri tamamen yapılandırmaya dahil. Tüm bunların yanında kapsamın içinde GSS borcu gibi borçlarda bulunuyor. Eğer kamuya borcunuz varsa mutlaka başvurunuzu yapmalısınız.

borcu-olanlar-hemen-bakin-yapilandirma-takvimi-belli-oldu-sakin-sureyi-kacirmayin-1

VERGİ AFFI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Vergi affı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr/ivd.gib.gov.tr web sitesinden müracaat etmesi gerekmektedir. İnternet adresine girişler ise e-devlet şifresi ile gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak ikametin bağlı olduğu vergi dairesine bizzat gidilebilir ya da posta yoluyla da başvuru gerçekleştirilebilir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise özellikle birden fazla vergi borcu olanların her biri için ayrı ayrı başvurusu yapması gerekmektedir.

VERGİ AFFI BAŞVURULARI BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Vergi affı düzenlemesi çerçevesinden borçlarını yapılandırma isteyen vatandaşlar için en son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023 tarihidir. Eğer belediyelere, Hazine ve Maliye Bakanlığına, Ticaret Bakanlığına, İl Özel İdarelerine ve SGK’ya borç ödenecekse ilk taksit ödemesinin 30 Haziran tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Aylık ödemeler akabinde 48 ay olmak üzere devam edecektir.

borcu-olanlar-hemen-bakin-yapilandirma-takvimi-belli-oldu-sakin-sureyi-kacirmayin-2

2 BİN TL TOPLAM BORÇLAR SİLİNECEK

Vergi affı yapılandırması kapsamında toplam borcu bahsedilen alanlarda 2 bin TL olan vatandaşların tamamen borçları silinmektedir. Bu vatandaşların vergi dairesine başvuru yapması gerekmemektedir. Toplam 2 bin TL içinde anapara, faizi, cezası, gecikme zammı, idari para cezası gibi alanlar bulunmaktadır.