Muhtemelen daha önce birileri tarafından incitilmişsindir ya da keşke yapmasaydım dediğin bir şeyi yapmış, şimdi kendine kızmış olabilirsin. Öfkenin ya da hayal kırıklığının seni tüketmesine izin vermemen gerektiğini biliyorsun ama o kişiyi ya da kendini affetmek kolay olmuyor. Bununla birlikte, gerçekten üstesinden gelebildiğiniz zaman, içinizdeki tüm bu bastırılmış olumsuz duyguları salıverir, kendiniz hakkında iyi hisseder ve hayatınızda güvenle ilerlersiniz.

Affettiğinizde Sizin Kıran Kişinin Kişiliğini Görürsünüz

Tabii ki, bu faydalar ancak gerçek bağışlamaya bağlıdır. Ama buna değecek! Madison'daki Wisconsin Üniversitesi'nde psikoloji profesörü ve Affetme kitabının yazarı olan Dr. Robert Enright , "Affettiğinizde, sizi inciten kişinin kişiliğini görürsünüz ve onun kim olduğuna dair daha geniş bir hikayeniz olur. Birinin seninle ilgili tutumlarından daha fazlası olduğunu gördüğünde, sana yapılandan daha fazlası olduğunu anlarsın. Kendiniz de dahil olmak üzere tüm insanların doğasında var olan değeri görmeye başlıyorsunuz.” diyor.

Affetmenin ne anlama geldiğine dair birçok efsane var bu da onu olduğundan daha zor gösterebilir. Enright, "İnsanlar affetmeyi teslim olmak ve adalet için savaşmamakla bir tutuyor," diyor. Ancak bu kötü davranışları mazur görmekle ilgili değildir, kırgınlığı bir kenara bırakmayı seçerken yine de birisini sorumlu tutabilirsiniz.

Temelde affetmek, kini bir tarafa bırakmak için bilinçli ve gönüllü atılan bir adımdır. Northern Iowa Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Dr. Suzanne Freedman, araştırmaların birini affetmenin bir yıldan biraz fazla sürebileceğini gösterdiğine dikkat çekerek, "İnsanlar affedemeyeceklerini düşünüyor çünkü hemen olması gerektiğini düşünüyorlar" diyor. Bu, inişleri ve çıkışları olan bir yolculuktur ve ne yapmak istediğiniz konusunda kafanız karışabilir.

Affetme duygunuzu geliştirmeye hazır mısınız? Derin bağışlamayı sağlamak için bu adımları izleyin. Bu Enright ve Freedman tarafından tanımlanan dört aşamaya dayanmaktadır.

1. Affetmeye Karar Verin

Birincisi açığa çıkarma aşamasıdır. Terapi veya günlük kayıtlarınız yoluyla sizi tam olarak kimin ve neyin üzdüğünü belirleyin. Yapabiliyorsanız, güvendiğiniz bir kişiye bu olayın sizi nasıl etkilediğini anlatın. Ardından, affetmek istediğiniz kişiyi kendinize açıkladığınız karar aşaması gelir. (Not: Affetmek istemiyorsan veya henüz affetmediyseniz sorun değil.)

Enright, karar vermekte zorlanıyorsanız, öfkenize tutunmanın sizin için işe yarayıp yaramadığını düşünün diyor. "Kızgınlıkla yaşadığınızda, sizi sık sık inciten kişi hakkında derin düşünme eğiliminde olursunuz. Yavaş yavaş kötümser bir dünya görüşüne sürüklenebilir ve sonuç olarak ilişkilerden uzaklaşabilirsiniz. Bir kişinin üzerinizde o kadar çok etkisi vardır ki! Artık güvenme duygunuz zarar gördü. Bu affetmek için bir motivasyon olmalı.” diyor. Terapist Amanda E. White ise affetmemeyi seçmenin sonuçlarını tartın. "Affetmekten kaçınarak, kendinizi öne çıkarmak zorunda kalmazsınız, 'haklı' olursunuz ve rahatsız edici konuşmalar yapmanıza gerek kalmaz. Ama zamanını ve hayatına devam etme gücünü kaybediyorsun." demektedir.

2.Bağışlamayı Yapın

Şimdi büyük iş zamanı: Sizi üzen kişinin arkasındaki hikayenin ne olduğunu kendinize sorun. Nasıl yetiştirildiler? Ne yaraları var? Enright, "Muhtemelen onların acısını senden çıkaran savunmasız, korkmuş ve kafası karışmış bir insan olduğunu göreceksin. Aynı zamanda onlara 'Dünyada sizin gibi başka birinin olmadığını biliyor musunuz? Bu senin bir değerin olduğu anlamına gelmiyor mu?' Sonra onlara, onları yanlış yapan kişi hakkında aynı soruları sorulmalı. Aylar alabilir ama insanlar sonunda o kişinin kendi değerlerine sahip olduğunu kabul eder” diyor.

Bunu yapmak ilk başta zor olabilir. Bir sonraki adım olarak, kıran kişiye nazik sözler, bir telefon görüşmesi veya onun adına bir fidan bağışı gibi iyi bir şey vermeyi düşünün. Bu davranış, sizin duygularınızı pekiştirir ve onlara da daha iyi olmaları için ilham verebilir.

3. Affetmenin Olumlu Yönlerine Yönelin

En son keşif aşaması gelir. Enright, her şeyi geride bıraktıktan sonra bir kişi olarak kim olduğunuz hakkında günlük tutmanızı önerir. Kendinizi şefkate layık hissediyor musunuz? Başkalarının acılarına karşı daha duyarlı mısınız? Hayatta yeni bir amacınız var mı? Bu sorulardan herhangi birine cevabınız kocaman bir evet ise sırtınızı sıvazlayın. Görev tamamlandı!

4. Kendini de Affet

Tamam, yani başkalarını affetme konusunda ustalaştınız (veya üzerinde çalışıyorsunuz). Peki ya sen? White, kadınların mükemmeliyetçi olma eğiliminde oldukları ve kendini affetmekle mücadele ettiğini keşfeder. Basit ama harika bir taktik: "Her şeyikötüleştiğinde neyi daha iyi yapabileceğini ksorma alışkanlığını edin," diyor. "Bu, gerçek bir güven oluşturur çünkü öz-değeriniz, sorumluluk alma ve bir şeyleri düzeltme yeteneğinizden gelir." 

Kan Donduran Olay! Canı Gibi Koruyacağına İki Erkekle Birlikte İşkence Etmiş! Kan Donduran Olay! Canı Gibi Koruyacağına İki Erkekle Birlikte İşkence Etmiş!

Kim olmak istediğinizi not alarak bunu bir adım öteye taşıyın ve bu hedefi gerçekleştirmeye başlayın.