Okullarda ikinci dönem başlaması ile birlikte kırtasiye yardımları yine gündeme çıktı. Özellikle de belediye yardımları ebeveynin cebini ferahlatırken, belediye kırtasiye yardımları başvuruları ve kimlerin alabileceği sorularının yanıtları merak ediliyor. Peki Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması sonrasında devlet kırtasiye yardımları sonrasında dar gelirli vatandaşa belediye yardımları da başlamıştı. İkinci dönem başlangıcı ile birlikte belediye yardımları süregeliyor. Herhangi bir sosyal güvencesi olmaması durumunda haneye verilecek olan belediyelerin kırtasiye yardımının yanısıra eğitim bursu ve ulaşım desteği de sağlanmakta.  

Büyük iller başta olmak üzere her belediyenin kendi bütçesince hazırladığı ve dar gelirliye sunduğu yardımlar bulunmakta. Okuyan öğrencilere her sene yapılan yardımlar ile birlikte bu sene de belediye yardımları başvurulara açık bir şekilde bekliyor. 

Bu kapsamda Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusunun yanıtı ihtiyaç sahibi vatandaş tarafından araştırılıyor.

Öğrencilere yapılan kırtasiye yardımı özellikle de maddi durumu yetersiz olan ve Sosyal Hizmetlerden yardım alan ailelere verilmekte. Belediye kırtasiye yardımı alacak haneler şu şekilde;

  • Sosyal güvencesi bulunmayan
  • Maddi zorluk çeken dar gelirli aileler
  • Sosyal yardım alan kişiler
  • Engelli bireyi bulunan haneler
  • Yetim ve öksüz kişilere
  • Mahkum ailelerine

Belediye kırtasiye yardımı başvuru şartları

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Ailenin Büyükşehir Belediyesi mücavir alanında ikamet ediyor olması
  • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında (İlkokul, Ortaokul veya Lise) öğrenim gören çocuğunun olması
  • Her ne ad altında olursa olsun, haneye giren gelirlerin (Maaş, kira geliri, tarım geliri vb) toplamının, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirlemiş olduğu muhtaçlık kriteri olan kişi başına düşen gelir miktarının 1833 TL’nin altında olması

Hanede bulunan kişinin muhtaçlık sınırının altında geliri olmasının yanı sıra ilk, orta okul ve lise dengi okullarda öğrenci olması şartı da mevcut. 

Bağlı olduğunuz belediyeye giderek başvurunuzu tamamlayabileceğiniz gibi https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresinden de belediye kırtasiye yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Belediye kırtasiye yardımı kaç para ödeniyor

Her ilde farklılık gösteren belediye yardımları fiyatları araştırılıyor.  Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı 2023 yılı için tek seferde 500 TL ödeme yaparken İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyesi 500 TL ile 2500 TL arasında destek veriyor. Siz de ikinci dönem kapanmadan başvurunuzu yapabilir öğrencinizin okul hayatına katkıda bulunabilirsiniz.

Emekliye İlk Müjde Ödemeyi İNG Bank Duyurdu! Zam Yeni Açıklanmıştı Emekliye İlk Müjde Ödemeyi İNG Bank Duyurdu! Zam Yeni Açıklanmıştı