Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşa yaşadıkları belediyelerde sahip çıkarken, birçok belediye bu kapsamda çeşitli yardımlar düzenliyor. Bulunduğunuz ilin belediyelerine başvurmanız ile birlikte, gerekli şartları taşıyorsanız çok sayıda yardım kampanyasından faydalanabilirsiniz. 

Gerek yakacak Yardımı, bez ve mama yardımı, yaşlılara yönelik yardımlar, öğrenciler için yardımlar ve fatura yardımları gibi destekleyen ücretler, belirli şartlar kapsamında başvurulması durumunda düzenli olarak belediyeler tarafından veriliyor. 

İçerikler dönem dönem değişiyor

Belediye yardımları kapsamında dönem dönem değişiklikler olurken okul döneminde öğrenci yardımı, kış döneminde ise yakacak yardımı gibi detaylı destekler ön planda oluyor. Son zamanlarda engellilere yönelik kimi belediyelerde de çalışmalar olurken, engelli yardımı da 2023 yılı itibari ile kimi belediyeler tarafından ödenecek destekler arasında yer alıyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları zaten aşina bilinmekte iken bir de belediyeler yardım konusunda bir adım öne geçerek vatandaşın sosyal hayata daha rahat girmesi adına çalışmalarını sürdürüyor. Belirli şartlar kapsamında özellikle pandemi döneminden beri vatandaşına sahip çıkan bakanlığın yanı sıra belediyelerde de azımsanmayacak yardımlar sunuyor. 

Öğrenci yardımları devam ediyor

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte yakacak yardımı yapan belediyeler arasında özellikle de Uşak Belediyesi yer alırken, bir çok yardım konusunda ön plana çıkmayı başarıyor. Öğrenci yardımı konusunda ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyesinde eğitim gören öğrencilere yıllık ve aylık olarak burs imkânı sunuluyor. Uşak Belediyesi yardımlarından faydalanmak adına birçok şart bulunurken bunlardan ilk sırada olanı ise başarı oranı oluyor.

Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak

Belediye bez ve mama yardımı da yapıyor

1 yaşından küçük çocuğu olan ve maddi ihtiyaç sahibi olan ailelere bez ve mama yardımı yapılabiliyor. Bez ve mama yardımı alabilmek için ailenin gelirinin olmaması şartı bulunurken, üzerine bir mülk de bulunmaması da gerekiyor. 

Öte yandan belediyeye bağlı bir adreste ikamet zorunluluğu mevcut.

Yaşlılar ve engellilere yönelik yardımlarda var

Belediyelerde yaşlı ve engelliye yönelik de yardımlar bulunuyor. 65 yaş üzerinde ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarına karşılık verilmesi adına Uşak Belediyesi çalışmalar başlattı. Yaşlı yardımı için belediyelerin belirlediği şartlara uyma zorunluluğu da var. Emekli maaşı olmayan, 65 yaş üstü bireylerin üzerlerine herhangi bir mal varlığı bulunmaması durumunda yaşlılık yardımından faydalanabiliyor. 

Kahramanmaraş Belediyesi engelli yardımına başladı

Kahramanmaraş Belediyesi, belediye yardımları konusunda öncülük sağlıyor. Şu sıralar engelli vatandaşa yönelik başlatılan destek çalışmaları nihayet sonuca ulaşılırken, belediye engel oranının ise yüzde 40 ve üzerinde olmasını şart koşuyor.

Yakacak ve öğrenci yardımı başladı

Belediyelerin yardım konusunda atağa geçtiği şu zorlu kış günlerinde öğrencilere kırtasiye desteği ve ailelere yakacak desteği sağlıyor. 

Elâzığ ve İzmit'te belediye yardımları konusunda adımlar atamaya devam ederken, kayıtlı olduğunuz belediyenizin yardımının olup olmadığını öğrenmek için belediyeye ait iletişim kanallarına ulaşarak başvuruda bulunabilirsiniz.