2018 senesinden beri ödenen emekli bayram ikramiyeleri, hükümet tarafından ilk üç yıl 1.000 TL, sonraki iki yıl da 1.100 TL zamlı olarak ödenirken, bu sene seçim senesi olması sebebiyle seçim vaadi olarak emeklinin karşısına çıkacağı iddiaları mevcut. Peki 2023 emekli ikramiyesi kaç para oldu? Emekli ikramiyesi ne zaman yatacak?

4a-4b-4c emeklileri ile birlikte dul ve yetim aylığı alanlarda sene de iki kere kutlanan dini bayramlarda emekli ikramiyesi almakta. Bayramdan yaklaşık 4-9 gün öncesinde ek ödeme olarak yapılan emekli bayram ikramiyesi, bu sene de aynı tarihlerde ödenmesi ön görülüyor. Peki bayram ikramiyesi ne kadar oldu?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) tasarısının Resmi Gazete de yayınlanması sonrasında SGK binalarında inanılmaz hareketlilik başladı. İlk maaşların Nisan ayında ödenmeye başlanacağı öğrenilen EYT'liler de bayram ikramiyesi alacak. Milyonlarca kişi daha bayram ikramiyesi ne kadar oldu sorusunun en net yanıtını araştırıyor.  Peki 2023 yılında emeklilere Ramazan Bayramı ikramiyesi ne kadar verilecek? 2023 emekli bayram ikramiyesi zammı var mı?

EYT'liler bayram ikramiyesi alacak mı?

EYT Emeklilerine ilk maaş ödemesinin start alacağı ay Nisan ayı olarak açıklanırken, SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve dul ve yetim aylığı alanlar arasında yer alacak olan eytliler de bayram ikramiyesi alacak. 

2023 emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

Ocak ayında emekli maaşlarına yapılan zam sonrasında emeklileri ilgilendiren her kalem ödemeye zam yapılacağı konuşulmaktaydı. Öyle ki seçimlere ramak kala ödemesi yapılacak olan emekli ikramiyelerinin seçim vaadi olarak zamlı ödeneceği ön görülüyor. Hatta kimi uzmanlar totalde emekli promosyon ödemelerinin 2.750 çarpı 2 şeklinde ödeneceği ve bunun da hesabı sonrasında 5.500 TL ek ödeme olarak zamlanacağı iddia ediliyor. 

Özellikle de deprem sonrasında devletin yardım elini açtığı bilinirken, bölgeye yardım için ya da bölgede bulunan vatandaşımıza destek olması amacıyla emekli bayram ikramiyelerinde zam yapılacağı ön görülüyor. 

Öğrenciye Müjde! Artık Sınav Ücreti Ödemeyeceksiniz Öğrenciye Müjde! Artık Sınav Ücreti Ödemeyeceksiniz

Ya da yüzde 30 beklentisi

Emekli bayram ikramiyesi ile alakalı henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak genel olarak yapılan zamlar göz önünde bulundurulursa yüzde 30'luk zam geleceği söyleniyor. Böylece emekli ikramiyesindeki beklenti 1.430 TL olarak beliriyor.

Emekli ikramiyesi ödeme tarihleri

2023 yılında Ramazan Bayramı 21-23 Nisan tarihleri arası kutlanacak. Kurban Bayramı ise 29 Haziran-2 Temmuz tarihlerine denk geliyor. Bayram öncesinde ödenen emekli bayram ikramiyeleri, bayramdan 4-10 gün öncesinde ödeneceği biliniyor.