1+1 2+1 3+1 Fark Etmez! Bu Devlet Desteğiyle Bedavaya Ev Sahibi Olabileceksiniz 1+1 2+1 3+1 Fark Etmez! Bu Devlet Desteğiyle Bedavaya Ev Sahibi Olabileceksiniz

Yeni yılın girmesi, EYT kanunun yürürlük aşaması ve bankalar arasın rekabet en çok vatandaşa yarayacak gibi dururken, emekliye promosyon konusunda bankalar dur demek bilmiyor. Özellikle de yeni dönemde RYT ile emekli sayısındaki artış, promosyon miktarlarını da etkilemeye başladı. Bankaların emekli maaş promosyonlarında artış yapacağı bu rekabetten de kimin karlı çıkacağı merak ediliyor.

2023 yılı Ocak ayı emekli promosyonun da bereketi de beraberinde getirirken, toplam 50.000 TL'ye kazanacağınızı biliyor musunuz?

EYT sonrası promosyonlar çok konuşulacak

Yaz mevsiminin başından beri maaşını 3 yıl süreçle almak şartıyla kafasına yatan bankaya yatıran emekli promosyonlarını almışken, bu kapsamda daha da derinleşen çalışmalar mevcut. EYT sürecinin işlemesi ve emekli olacak yüzbinlerce vatandaşı da göz önünde bulunduran bankalar bu kapsamda her iki tarafında menfaatle sonuçlanacağı çalışmalarına devam ediyor. 

Banka promosyonları artıyor

Kimi banka emekli maaşlarını kendi bünyesine taşıması durumunda yüksek oranlarla ödeme yapacaklarını açıklarken, bu kapsamda da rekabet gelişiyor. ilk 2.500 TL ile başlayan emekli promosyonları sonrasında 5.000 TL'ye çıkmış akabinde de kimi özel bankalar 7.500 TL değerinde promosyonunu açıklamıştı. 

İlk promosyonu alan geri ödedi

Bu kapsamda ilk en ucuz promosyondan faydalanan emekli, geri ödeyip anlaşmayı feshederek, daha yüksek oranlı promosyon veren banka ile anlaşmıştı. 

İlk Akbank'ın maaşa göre belirlediği promosyon 7.500 TL'ye kadar çıkarken, maaşını taşıyan ve 3 yıl kalma sözü veren emekli böylece yüksek oranda promosyondan da faydalanmış oldu.

Bankalar da gözünü EYT'ye dikti

Uzmanlar tarafından 10.000 TL beklenti açıklanırken, 2023 yılı itibari ile emekli maaşlarındaki zam, öte yandan enflasyon oranının artması, hayat şartları gibi detaylar eklenerek emekli promosyonunun daha da artacağı bildiriliyor. 

BDDK'da artış sağlayacak

Banka Denetleme Kurulu da emekli promosyonu kapsamında yeni düzenlemeler olacağını açıkladı. Emekli maaşının minimum 2.5 katı olması gerektiği açıklaması akabinde Emekli promosyonunda bu ücretin minumum 11.000 TL olacağı ön görülüyor

Özel şirketlerde daha fazla promosyon 

Gerek memurlar gerekse de özel kurum çalışanları banka promosyonlarında 15.000 ile 20.000 TL arasındaki promosyondan faydalanırken, emekliler için de bu durumun aynı olacağı iddia ediliyor. Yani yeni yıl şartları sebebiyle yeni EYT'lileri de kaçırmak isteyen bankalar, emekli promosyonlarını 20.000 TL'ye kadar çıkartacakları söyleniyor. 

EYT'lilere promosyon var mı?

Uzun zamandır emeklilikte yaşa takılanlar konusu gündemde iken yeni düzenleme sonrasında ilk etapta 2 milyon kişinin bu haktan faydalanacağı biliniyor. Normal emeklilikte olduğu gibi EYT'lilerde promosyon alabilecek iken, 2 milyondan fazla kişiyi kapmak adına bankaların emekli promosyon ödemelerinde de çığır açacak zamlı promosyonları sunacakları belirtiliyor. 

EYT'lilerin de kapsam alanında olduğu emekli promosyon ödemeleri konusunda 10.000 ila 20.000 TL arasında bir emekli promosyon konuşmaları şu an da konuşuluyor. 

Emekli promosyonu nasıl alınır?

İster EYT kapsamına dahil olsun İster Bağ-kur SSK emeklisi olsun, kendi E-Devlet hesaplarından ya da SGK üzerinden bankalarını seçebiliyor. Herhangi bir değişiklik kapsamını ise bankaya bizzat giderek sağlayabiliyor.