Faturası 135 TL Üzeri Olana Son Çağrı Yapıldı! PTT Kollarını Açtı Anında Ödüyor Faturası 135 TL Üzeri Olana Son Çağrı Yapıldı! PTT Kollarını Açtı Anında Ödüyor

Nisan ayında 2 milyondan fazla EYT'li ilk maaşlarını alacak. Bankalar gözünü EYT'liye dikmişken, promosyon ödemelerinde de zam söz konusu. Peki emekli promosyonlarında son durum ne? EYT promosyonları kaç para olacak? En yüksek emekli promosyonu ödeyen banka hangisi? Emekli promosyonu zammı hakkında tüm detaylar sizlerle

Bankalar Nisan ayında resmen emekli avına çıkacak iken, konu ile alakalı uzman görüşmelerinde emekli promosyonlarında artış yaşanacağı ön görülüyor. 

Peki emekli promosyonları zamlanacak mı? Emekli promosyonu 15.000 TL mi olacak? Konu ile alakalı uzman ekonomist Muharrem Bayram emekliyi emekli promosyonu konusunda ilk gittikleri bankaya kanmayıp, diğer bankalar ile de görüşmeleri gerektiğini savundu.

"EYT'li vatandaşlarımız emeklilik dilekçesi vermek suretiyle emeklilik aylığı almaya hak kazanıyorlar.

Hangi banka fazla veriyor ise gidin

Bununla birlikte emeklilik başvurularında emeklilik maaşını alacakları banka bilgilerini giriyorlar. Biz de vatandaşlarımızı uyarmıştık. Öncelik olarak bankalara gidip promosyon pazarlığı yapın, kim ne kadar yüksek promosyon verirse o bankayla anlaşın demiştik. E-devlet üzerinden yapılan başvuruda buna dikkat edin demiştik.

Özel bankalar mevduat yarışında

Şu anda 15 bin liraya kadar promosyon ödemeleri söz konusu. Merkez Bankası'nın bankalara getirmiş olduğu regülasyonlarla beraber döviz mevduatının TL mevduatını geçmesiyle birlikte bankalar ekstra maliyetlere katlanıyorlar. Ekstra devlet tahvili almak, zorunlu karşılık ayırmak durumunda kalıyorlar.
Bu nedenle özel bankalar TL mevduat bulma arayışındalar. Bunun sebebi Merkez Bankası'nın uyguladığı regülasyonlara tabi olmamak içindir.

Emekli maaşı yatmadan promosyon ödenmiyor

Vatandaşlarımızın promosyon için pazarlık yapmaları gerekiyor. Burada bankalar promosyon ödemelerini başvurudan hemen sonra yapıyor ancak ilk önce banka hesabına emekli maaşının yatması lazım. Emekli maaşı yatmadan promosyon ödemesi olmuyor.
Emekliler istediklerinde banka değiştirebilirler ama geçirdikleri gün sayısı kadar promosyon ödemeliler. Diyelim ki emekliler 3 yıllık anlaşma yaptı, 6 ay geçtiyse 2.5 yılını ödemek durumundadırlar. Emekliler banka promosyonlarını bu aşamalardan geçerek tamamlayabilirler."