Devlet tarafından öğrenciler için karşılıksız burs desteği sağlanacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada “Deprem bölgesindeki çocuklar için 2022-2023 eğitim öğretim yılının sonuna kadar burs vereceğiz” dedi. Peki, öğrenci bursu kimlere verilecek? MEB öğrenci bursu ne kadar verilecek, ne zamana kadar verilecek? İşte detayları...

Kahramanmaraş depreminden sonra birçok destek projesi hızlı bir şekilde oluşturuldu. Bunlardan birisi de 2022 – 2023 senesinde eğitime devam eden öğrencilere sene sonuna kadar aylık burs verilmesi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda yaptığı açıklamaya göre 861 TL burs sağlanacak. Alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, depremzede öğrenciler burs başvurusunu nasıl yapacak? Deprem bölgesi öğrencilerine burs başvurusu şartları neler?

Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı

bakan-ozer-acikladi-anaokulundan-universiteye-her-ogrenciye-yardim-verilecek-2

Depremzede Öğrencilere MEB Bursu

Okul öncesinden başlayarak üniversiteye kadar olan tüm seviyelerde, yani ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 6 Şubat’ta yaşanan depremden etkilenen illerdeki öğrencilere burs sağlanacak. Depremde babasını, annesini ya da vasisini kaybetmiş çocuklar parasız yatılılığa yerleşse de yerleşmese de bu burstan yararlanabilecek.

Örgün Öğretime Devam Eden Öğrenciler

2022 – 2023 eğitim öğretim yılına devam eden öğrenciler için 2684 sayılı Kanun çerçevesinde burs miktarları her ay ödenecek. Eğitim desteği 2684 sayılı kanun gereğince burs alanlara sağlanmayacaktır.

Bakan Özer, öğrencilerin daima yanında olduklarını belirterek, “Elimizden gelen her şekilde depremin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın emanetlerini, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştirmek için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerine yer verdi.

bakan-ozer-acikladi-anaokulundan-universiteye-her-ogrenciye-yardim-verilecek-1

MEB Depremzede Öğrencilere Burs Ne Kadar?

MEB, Temmuz ve Ocak aylarında bursluluk ücretinin ne kadar olacağını belirliyor. Geçen sene 663 TL olan MEB bursu, 2023 için henüz belirsiz. 2022 burs miktarına yüzde 30 zam gelmişti. Bu yılda aynı şekilde burslara zam gelmesi bekleniyor. Bu durumda isse 861 TL olacak.

Depremzede Öğrenciler Burs Başvurusu

Depremzede öğrenci burs başvurusu için daha detay gelmedi. Ödemelerin ne zaman ve nereden verileceği henüz net değil. Netleştiği zaman haberimizde yer vereceğiz.

bakan-ozer-acikladi-anaokulundan-universiteye-her-ogrenciye-yardim-verilecek-3

Üniversite Öğrencilerine 1000 TL

Depremden etkilenen üniversite öğrencileri içinse Mart ve Haziran ayları için 4 ay süreyle burs verilecek. TEV tarafından karşılanacak burstan 11 ilde ikameti olan üniversite öğrencileri yararlanacak. https://www.tev.org.tr/deprem-bursu adresine girerek başvuru yapılabilmektedir.