90 bin taşeron kadro için arayış hızlandı. Resmi Gazete’de EYT sözleşmeliler için yayımlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “ 7 Mart geçici işçilerle ilgili alakalı düzenlemeyi Meclis’e taşıyoruz” demişti. Meclis’ten çıkacak karar bugün merakla bekleniyor. Geçici işçi kadro alacak mı? 90 bin taşeron işçi kadroya ne zaman geçecek? İşte taşeron işçilerin kadroya geçmesine dair detaylar...

EYT düzenlemesinin yasalaşmasından sonra işçiler ve taşeron işçilerle alakalı düzenleme merak konusu oldu. Yeni bir açıklama ise Vedat Bilgin’de geldi. Düzenlemeye dair görüşmelerin bugün yapılacağı öğrenildi.

Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar

Geçici İşçilerin Kadroya Geçmesi Meclis Gündeminde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, “7 Mart tarihinde geçici işçilerle alakalı düzeleme Meclis’te görüşülecek” ifadelerini kullanmıştı.

Zorunlu Emeklilik Kalkıyor

Muhabirin “EYT ile alakalı yasal düzenlemede taşerondan kadroya geçiş yapa kişilerin emeklilik şartını karşılama durumunda zorunlu emekli ediliyorlardı, bunu kaldırdınız. 4B’lilerin de böyle bir isteği vardı.” ifadelerine yönelik Bakan Vedat Bilgin, “Yetiştirebilirsek o mevzuya bunu da ekleyeceğiz. Zorunlu emeklilik şartını hepsinde kaldıracağız” ifadelerine yer verdi.

EYT düzenlemesinden sonra işçilere dair kadro görüşmeleri ön planda yerini aldı. Diğer yandan sendikalar 50 bin işçi için yapılacak düzenlemenin Meclis tatile girmeden, 14 Mayıs seçimlerinden önce yasalaşmasını talep ediyor.

Taşeronlar Ne Zaman Kadrolu Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin, önceki açıklamalarında 1 milyon işçinin seneler önce kadro aldığını ve 90 bin işçinin de faydalanamadığını belirtti. Bilgin, “Onların sorunu kasım ayında veya daha erken çözülmüş olacak. Şu an geçici işçiler gündemde ve 90 bin işçinin kadroya alınmasıyla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor.

90 Bin Taşerona Kadro Verilmesi Kimler İçin Geçerli?

90 bin taşeronun geçişiyle alakalı düzenleme daha tamamlanmadı. Çalışmaların tamamlanmasıyla işçi olarak çalışanlara kadro hakkı verileceği açıklık kazandı.

Belediyelerde görev alan ve devlet hastanelerinde çalışan taşeron işçilere kadro çıkıp çıkmayacağı henüz görüşülmüyor, ancak çalışmaları devam ediyor. Çalışmanın tamamlanmasının ardından Meclis Başkanlığı’na sunulacak. Milletvekillerinin imzası ile kabul edilerek yasalaşacak.

Sözleşmeli Personellerin Kadroya Geçişi

Sözleşmeli personellerin, öğretmenlerin, din görevlilerinin, sağlık personellerinin kadroya geçirilmesi için çalışmalar sürüyor. 4 sene hizmet ettikten sonra kurumlar arası ya da kurum içi nakillerinin sağlanması yönünde de çalışmalara devam ediliyor. Yaklaşık 520 bin sözleşmeli personelin 424 bininin kadroya alınabilmesine imkan sağlanacak.

TYP Sorgulama Ekranı

E-devlet üzerinden İŞKUR TYP kura sonuçları sorgulama ekranına ulaşılarak TYP numarasıyla sorgulama gerçekleştirilebilmektedir.