Kış mevsimi başlamadan bitti zanneden vatandaşa tez kar haberi verildi. İstanbul'a bile sadece şubat ayının başında yağan kar bir daha yağmamış ve mevsim normallerinin üstünde seyreden hava ile birlikte yağışlarda olmamıştı. Kuraklık tehlikesi ile geçeceğe benzeyen yaz mevsimi öncesinde Mart tekrardan kendini göstermeye başlayacak. Öyle ki uzmanların tahminlerine göre kimi bölgelerde okulları bile tatil ettirecek kar yağışının geleceği söyleniyor. 

Yurdun iç ve doğu kesimlerinde kar yağışı beklentisi için uzmanlar tarih bile verdi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt'un neredeyse her tahmini ve verdiği tarih doğru çıkmakta iken yeni verdiği tarih, baharı bekleyenleri hiç de sevindirmeyecek.

Kar ne zaman yağacak?

Düşen cemrelere aldırış etmeyin diye uzman, özellikle de kar yağışı ile geçecek olan bahar sonu için uyarılarda bulundu.  Peki kar yağacak mı? Kar ne zaman yağacak?

Öğrenciye Kötü Haber! Yaz Tatili 2023 Geç Başlayacak Öğrenciye Kötü Haber! Yaz Tatili 2023 Geç Başlayacak

Bu kış yaklaşık 2 hafta kadar süren soğuk ve karlı hava dalgası yurdu terk etmiş gibi gözükse de çağla ağaçlarının açtığı çiçekleri döktürecek soğuk hava dalgası Mart sonu itibari ile giriş yapacak. 

Bilindiği üzere kar yağışı ya da hava durumu ile alakalı tahminler basınç değişikliği sebebiyle çok da tutmasa da sadece kimi uzmanların desteklediği hava raporlarını sizler için araştırdık.

Öyle ki yazın geçmesi muhtemel kuraklığa ilaç gibi gelecek karlı hava gündemde. Doğu ve İç Anadolu'yu etkisi altına alabileceği iddia edilen kar yağışının Mart ayının 16'sı itibari ile yurda giriş yapacağı söyleniyor. Öyle ki bu tarihte İstanbul'da da okulları tatil ettirecek kar yağışı muhtemel açıklaması yapılıyor. 

Barajlara bayram

Tabii ki bu tahminler ne kadar tutacak bilinmez, Mart ayı sonunda ülke genelinde bahara tam giriş yapılacağı da belirtiliyor. Kar ve yağmur yağışı ülkeye giriş yapması ile barajlardaki doluluk oranının artacağı tahmin ediliyor. 

Hava raporları açıklandı

Şu an henüz soğuk hava dalgasının yurda giriş yapmadığını açıklayan MGM, raporlarını şu şekilde sundu. ''Ege Bölgesi kıyıları, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz'in doğusu ile Orta Karadeniz'in yağmur ve sağanak yağışlı; Doğu Anadolu'nun doğusunun yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Osmaniye çevreleri ile Kahramanmaraş’ın güneybatı ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.''

Bozyurt ise yaptığı açıklamasında Her sene 11 Mart ile 18 Mart arasında havaların değişime uğradığını görüyoruz. Yine bu halk arasındaki büyük inanışa göre 11 Mart’ta koca-karı soğukları başlıyor ve bir hafta sürüyor. Bu sene de yine 11-18 Mart arasında yağışlar etkili olacak. Şimdilik sistemde bir değişiklik olmazsa eğer 14-15 Mart gibi ülkemize kuzeyden bir soğuk hava girişinin olmasını bekliyoruz. Soğuk havanın bir giriş yapacağını söylerken ülkemizde kuzeyden başlayarak tüm yurtta hava sıcaklıkları azalacak. Eğer bu sistem bizi yanıltmazsa ki bu sene havalar çok değişime uğradı 14-15 Mart’ta gelecek olan sistem de yurdun kuzey iç ve doğu bölgelerinde pek çok merkezinde kar yağışları gerçekleşebilir. Bu tabi ki sevindirici bir gelişme ama onun dışında özellikle kıyı kesimlerde Marmara, Ege ve Akdeniz’de de yağışlar etkili olacak diyebilirim 14-15 Mart civarlarında. Barajlardaki ve göllerdeki su seviyeleri açısından da bu tabi ki sevindirici bir haber''dedi.