Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar belirli ve ihtiyaç sahibi kişilere sosyal yardım imkanı sağlamaya devam ederken asgari ücretliler için de güzel haber geldi. TBMM’den geçen karara göre asgari ücretliye ısınma yardımı veriliyor. Bu yardım Asgari ücretli çalışanlara işverenler tarafından ödeniyor. Vergi diliminden ve SGK priminden muaf olan 1000 TL'lik ödeme doğrudan çalışanların hesabına geçiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, işverenleri çalışanlarına yardım etmeye teşvik etmek amacıyla yeni uygulamaya imza attı.

TBMM'de geçtiğimiz Kasım ayında görüşülen torba yasak kapsamında fatura borçlarının silinmesi dahil olmak üzere birçok madde kabul edilmişti. Bu maddeler arasında Asgari ücretle çalışanlara işverenleri tarafından verilmesi planlanan 1000 TL ısınma yardımı da bulunuyordu. Asgari ücretleri ısınma yardımı imkanına iş verenler sağlarken devlet de bu konuda elini taşın altına koyuyor ve bu yardımın primden ve vergiden muaf olmasını sağlıyordu. Peki, kimler 1000 TL ısınma yardımı alabilir? Asgari ücretle ısınma yardımı ne zamana kadar verilecek?

Asgari Ücretliye Isınma Yardımı Detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığı, çalışan asgari ücretlilerin daha rahat hayatını idame etmesi için işverenlerin verdiği yardımlarda vergi ve Birimden vazgeçeceğini duyurdu. Yani 30 Haziran 2023 tarihine kadar çalışanlarına ısınma yardımı veren işverenler 1000 TL'lik tutar için prim ve vergi ödemeyecek. 1000 TL'nin üstündeki destekler için gelir vergisi kesintisi devam edecek. İşverenlerin destekle vergilen muaf olabilmeleri için mutlaka yardımlarını enerji ve ısınma desteği kaleminde yapmaları gerekiyor. Farklı kalemde yapılan yardımlar ise vergiden muaf tutulmuyor.

QNB Finansbank İbreye Füze Bağladı! 35.000 TL Promosyon Müjdesi QNB Finansbank İbreye Füze Bağladı! 35.000 TL Promosyon Müjdesi

Haziran Ayına Kadar Devam Edecek

Asgari ücretliye bana yardımı işverenler için zorunlu değil. Yani isteyen işverenler çalışanlarına yardım ediyor. Bu nedenleri herhangi bir başvuru şartı bulunmuyor. Isınma yardımını işveren kendi insiyatifi doğrultusunda doğrudan çalışanlarının hesabına yatırıyor.