EYT düzenlemesi uzun zamandır gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 6 Şubat gecesi meydana gelen herkesi kahreden deprem sonrasında TBMM kapanmış ve EYT görüşmeleri askıya alınmıştı. 28 Şubat itibari ile tekrardan başlanan görüşmelerde EYT kesin kararları ortaya çıkarken, asgari ücretli çalışanı da ilgilendiren gelişmeler mevcut. Öyle ki Asgari ücretle çalışıp, EYT hakkı kazanması sonrasında çalışmaya devam edecek olan vatandaşa zam müjdesi verildi. 

İlk-Ortaokul-Lise Öğrencisi olan Ebeveyne Aylık Maaş Ödemeleri Başladı İlk-Ortaokul-Lise Öğrencisi olan Ebeveyne Aylık Maaş Ödemeleri Başladı

Emekli olarak aynı işyerinde çalışmaya devam eden asgari ücretlilerin net maaşı 638 lira artarak 9 bin 145 lira olacak. 2 milyon 250 bin kişiye emekli olma yolu açan EYT, ilk onaylandığı dönemde emekli olunması akabinde çalışmayacağı haberleri ortalıklarda dolanmaktaydı. Ancak sonradan onaylanan tasarıda EYT emeklisinin emekli olduğu yerde çalışarak hala daha asgari ücret alacağı açıklanmıştı. Son olarak Akşam Gazetesinden Okan Güray Bülbül, asgari ücretli çalışmaya devam edecek vatandaş için müjdeli haberi verdi. 

EYT ilk maaşı ne zaman?

EYT'nin onaylanması sonrasında ilk maaşların Mart sonunda ödeneceği açıklanmış ancak TBMM'nin kapanması sonrasında süreç uzamıştı. Son olarak Mart ayının başında açıklanan net kararlarda EYT'linin ilk emekli maaşının 17 Nisan'da alacağı kesinleşti. 

Tarih açıklandı

EYT'liler nisan ayının 17'si ile 26'sı arasında, emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. Bağ-Kurlular ise 25 Nisan ila 28 Nisan arasında maaşlarına kavuşabilecek.

Net Ücret artacak

Okan Güray Bülbül'ün verdiği müjde şu şekilde tarafınca açıklandı. ''Bilindiği gibi tüm sigorta kollarına tabi bir işçi için brüt ücretinden yüzde 15 prim kesiliyor. Bu primin yüzde 1'i işsizlik sigortası primi olarak ödeniyor. Emekli işçiden ise yüzde 7.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. İşsizlik sigortasına ise prim kesilmiyor. Dolayısıyla asgari ücretli bir işçinin brüt ücretinden 1.501,2 TL prim kesilerek brüt 10.008 TL olan ücreti net 8.506,8 TL'ye iniyor. Emekli olup asgari ücret üzerinden çalışmaya devam edecek işçinin brüt ücretinden 750,6 TL prim kesilecek ve net ücreti ise 9.144,81 TL olacak. Dolayısıyla asgari ücretle çalışıp emekli olacak ve çalışmaya devam edecek işçinin eline geçen net ücret 638 TL artacak.''

EYT kuyrukları bitmek bilmedi 

Emeklilikle Yaşa Takılanlar işlemler için harekete geçmeye başladı. Başvuruların başladığı günden itibaren EYT belgelerini SGK'ya getirmek üzere harekete geçen aday sayısının 700 Bin üzerinde olduğu açıklandı. 

Mart ayı içinde bitmesi lazım

Ancak EYT başvuruları konusunda acele edilmemesi gerektiğini açıklayan yetkililer 'Mart ayında ne zaman başvuru yapılırsa yapılsın, emeklilik işlemlerinin başlayacağını belirtti. Mart ayı içinde hangi gün başvurulursa başvurulsun emekliliği hak etme tarihinin 1 Nisan olduğunu dile getirildi.