Asgari ücretliye ek 1.000 TL ödeme yapılacak. Maaşlara ek olarak yapılacak olan 1.000 TL destek ödemesi Resmi Gazete de karara bağlandı. İşverenler tarafından ödenecek olan bu desteğin Meclis'ten geçtiği son dakika olarak yayınlandı. 

Kış aylarının etkisini gösterdiği şu günlerde hem devlet tarafından hem de özel sektörler tarafından çalışana destek olmak amaçlı bir çok yardım yapılıyor. 9 Kasım itibari ile devletten alınan Doğalgaz ve ısınma yardımlarına ek olarak şimdi de asgari ücretli ve özel sektör çalışanına destek verilecek. Peki Özel Sektör 1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?  

Özel sektörde 6 ay boyunca verilecek olan destekleri için başvuruların başladığı açıklanırken, E-Devlet'in bu kapsamda devreye girdiği de biliniyor. Peki gerek asgari ücretli gerekse de özel sektör çalışanını ilgilendiren 1000 TL yardımı kimler alabilir?

Isınma Desteği başvuruları başladı

Ocak ayının soğukları iyice hissettirdiği şu günlerde yardım kuruluşları ihtiyaç sahibi vatandaşa ek yardımlar düzenlerken, çalışanlar için de yeni yardımlar devlet tarafından onaylandı. Bu kapsamda özel sektöre verilecek olan 1.000 TL alma şartları ne? 

1.000 TL yardım başvuruları nasıl yapılır?

Özel sektörde çalışıyorsanız ve 1.000 TL yardımdan faydalanmak istiyorsanız sadece E-devlet hesabınız olması yeterli. E-Devlet hesabınızdan kolaylıkla yapabileceğiniz başvuru sayesinde her ay 1.000 TL ek olarak alabileceksiniz. 

Asgari ücretliye 1.000 TL yardım alma şartları

Hem asgari ücretli hem de özel sektörü çalışanıysanız belirlenen şartları taşımanız durumunda maaşınıza ek olarak 1.000 TL ödeme alabiliyorsunuz. Kış ayı boyunca süregelen yardım parası Kasım ayından beri verilmekte iken 2023 yılında da devam edeceği bilgisi verildi. Devlet memuru ya da emekliler 1.000 TL’lik yardım başvurusunu alamıyorlar. 

Yardım başvuruları işçi tarafından yapılıyor

1.000 TL ısınma yardımı için başvuruların çalışan tarafından değil de iş veren tarafından yapıldığı açıklandı. Bu yardım için E-devlet hesabınızdan başvuru yapsanız bile, iş vereniniz başvurusunu tamamlamamışsa alamayacaksınız. 

Özel sektörde çalışan herkes 1.000 TL ısınma yardımı alabilmekte. Vergi muafiyetine giren bu yardım için, iş verenin haberi olmasa bile çalışanların belirtip, başvuru yapılmasını sağlamaları gerekiyor. 

Özel Sektör 1.000 TL başvuruları ne zaman bitecek

Kasım ayından itibaren başlayan yardımlar kapsamı 2023 senesinde de devam edecek. 1.000 TL'den Haziran ayına kadar faydalanabilinecek. 

Vergi ödemeyecek

Isınma desteği kapsamında 1.000 TL'ye kadar çalışanına destek veren iş veren gelir vergisi istisnası kuralından faydalanabilecek. 

E-Devlet Üzerinden yardım başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden başvuruların kabul edileceği açıklanan 1.000 TL ısınma desteği için vergi muafiyetine dahil olmak isteyen iş veren başvuruların nasıl yapılacağını araştırıyor.  Başvuru yapılmadan ödenen yardımlar için vergi muafiyeti sağlanmayacak.  İşverenin de işine gelen bu yardım ile birlikte Sigorta primi ve vergi muafiyetinden de kurtulmuş oluyor.  Bakanlığın başlatmış olduğu bu kampanyaya e-devlet’e giriş yaparak işverenler başvuru yapabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adı altına yapılabilecek.

Promosyon Açıklaması Geldi! Teklifler Belli Oldu Promosyon Açıklaması Geldi! Teklifler Belli Oldu

Asgari ücret artıyor

Bu yardım ödemesi ile birlikte, asgari ücretle çalışanların maaşı 8500 TL'den 9500 TL'ye yükselirken, işveren için de muafiyet sağlanması çift taraflı işe yarıyor 

Kaç AY ödeme yapılacak

Resmi Gazete'de ilk Kasım ayı itibari ile başlayan bu yardımlar Haziran 2023'e kadar devam edecek. İşverenler için verilecek olan bu destekler, sigorta kesintilerinden ve gelir vergisinden muaf olarak kayıtlara geçecek. 

1.000 TL ısınma yardımı ne zaman verilecek?

Isınma Yardımları kış aylarında yapılmakta.  Isınma yardımı maaşları ek olarak 1000 TL’yi geçmeyecek şekilde verilmekte iken tüm giderler iş veren tarafından sağlanacaktır. 

Ödemesini düzenli olarak yapan iş verenlerin vergi muafiyetine gireceği de açıklanmıştır.  Çalışanlar maaşları ile birlikte 30 Haziran tarihine kadar işverenden haklarını talep edebilirler.

Isınma yardımı seneye de olacak mı?

Bu Kasım ayında projelendirilen ve uygulamaya sokulan ısınma yardımı adı altında işverenin ödediği 1.000 TL yardım önümüzdeki senede devam edeceği biliniyor.