Özel sektör çalışanlarını ilgilendiren asgari ücret alan çalışanın maaşını 1.000 TL arttıracak detay açıklandı. Özel sektör iş vereni tarafından başvurusu yapıldığı takdirde asgari ücretin üzerine 1.000 TL artı ödeme yapılacak. 

İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor

Çalışanlara 1.000 TL doğalgaz desteği süregeliyor. Kasım ayında açıklanan yardım detaylarında hem çalışanın işine gelecek hem de iş verenin cebini rahatlatacak olan doğalgaz desteği açıklaması yapılmıştı. Kasım ayından beri ödemeler süregeliyor. Yeni yılda asgari ücrete yapılan zam sonrasında, iş verenin başvurması ile milyonlarca çalışan ek 1.000 TL ödeme alıyor. İşte detaylar

Çalışana özel 1.000 TL ödeme

Çalışana enerji desteği adı altında her ay elden ya da hesaplara yatırılacak şekilde 1.000 TL destek sağlanması yolu açıldı. Kasım ayında ilk açıklanan detaylar sonrasında, ödemeler her ay devam ediyor. 

Asgari ücretli çalışanın maaşına ek olarak, her ay maksimum 1.000 TL ödemesi devam ediyor. İşveren ile alakalı olarak ise gelir vergisi kesintisine uğramayacağı belirtiyor. Bir nevi iş veren vergi muafiyetinden faydalanıyor. 

İş veren karar veriyor

Asgari ücretlinin maaşını 1.000 TL arttıran yardımın ödemeleri, iş verenin inisiyatifinde olmakta iken ister çalışana elden, isterse de enerji şirketlerine otomatik olarak ger ay şahıs adına ödüyor. 

Gerek doğalgaz, gerekse de elektrik yardımı adı altında ödenen asgari ücretliye 1.000 TL enerji ödemeleri ile alakalı işveren her ikisini de vergiden düşebiliyor.

Maaşlardan ayrı olacak

Konu ile alakalı olarak çalışanının maaşını düşürerek vergiden muaf yolma yolu kapanırken, maaşa ek olarak ödenmesi durumunda geçerli oluyor.