Bu yıl balık bolluğu yaşansa da fiyatlar hiç yönünü aşağı çevirmedi. Sezonda palamut bolluğu yaşanırken son zamanlarda ağlara mezgit, istavrit, barbun ve hamsi gibi balıklar takılmaktadır. Tezgahlarda kilosu 150 TL’den satılan levrek en pahalı balık sınıfında yer aldı. 1 Eylül itibariyle açılan balık sezonu palamut bolluğu ile açılmıştı. Son zamanlarda palamut yerine mezgit, istavrit, barbun ve hamsi gibi balıklar ağlara takılsa da en ucuz balık sınıfında olan mezgite ilgi oldukça fazla.

99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak 99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak

Kilosu 25 TL ile 150 TL Arasında Değişiyor!

Balık fiyatları diğer ürünler gibi farklı farklı fiyatlarla satılmaktadır. Özellikle Samsun’da balık satıcılığı yapan bir esnaf balık fiyatlarının kilosuna göre 150 TL ile 25 TL arasında değiştiğine değindi. Balık esnafı Onurcan Köse tarafından yapılan açıklamada:

“Samsun’da tezgahlardaki en pahalı balık, kilosu 150 liradan satılan levrek. Onun ardından çipuranın kilosu 110 TL, zargananın kilosu 80 TL, somonun kilosu 70 TL, istavritin kilosu 70 TL, çinekopun kilosu 60 TL, hamsinin kilosu 50 TL, barbun, kefalin kilosu 40 TL ve mezgidin kilosu da 25 TL’den satılıyor. En pahalı balık levrek, en ucuzu ise mezgit. Vatandaşlar en çok yine de hamsi satın alıyor. Hamsinin ardından mezgit ve istavrit de çok satılıyor. Geçen yıllarda tezgâhın en ucuz balığı istavritti. Bu sene istavritler iri çıktığı için fiyatı biraz pahalı. Fiyatlar diğer protein ürünlerine göre uygun olduğundan vatandaşların balığa olan ilgisinden memnunuz” denildi.

Balık Fiyatları Ucuz!

Sezonda balık bolluğundan dolayı oldukça memnuniyet yaşadıklarını belirten bir diğer balıkçı esnafı İsmet Akpınar ise yaptığı açıklamada:

“Beyaz ve kırmızı et fiyatlarına nazaran balık fiyatları oldukça uygun. 2 kilo balıkla 4-5 kişi doyabiliyor. Satışlarımız gayet güzel gidiyor. Kapalı havalarda vatandaşlar balığa daha çok rağbet gösteriyorlar. Son zamanlarda en çok hamsi, mezgit ve istavrit satıyoruz. Sezon palamut ile güzel başladı. Hamsi, istavrit, mezgit ve çinekop satışlarımızla da bu sezon iyi gitmeye devam ediyor” diye konuştu.