Asgari ücrete gelen zamlar, memur zamları, emekli zamları derken gıda fiyatlarına da zam gelmeye başladı. Özellikle yeni yılın ilk günlerinden itibaren il il ekmek fiyatlarına zam gelirken bir ilde de ekmek fiyatlarına zam geldiği duyuruldu. Yapılan zam herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi! Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi!

Sofraların vazgeçilmezi olan ekmek ve pide fiyatına zam geldi. Gelen zamlar vatandaşın cebini alev alev yakıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bolu’nun ardından Adana’da da ekmeğe zam yapıldığı açıklandı. Gündemin en çok tartışılan ve en çok araştırılan konuları arasında yer alan ekmek fiyatları yükseldi. 210 gram somun ve pide fiyatına yüzde 25 zam gelerek fiyatı 5 TL’ye çıktı.

Ekmeğin Fiyatı 25 TL Oldu

Her ilden ekmek zammı açıklaması gelmeye devam ediyor. Bugün gelen bir açıklamayla Adana’da ekmek fiyatlarının zamlandığı duyuruldu. Normal şartlarda somun ekmek ve pide fiyatı 4 TL’den satışa sunulurken yapılan yüzde 25’lik zamdan sonra ekmeğin fiyatının 5 TL’ye yükseldiği açıklandı. Adana Fırıncılar Odası tarafından alınan kararla Adana’da bugünden itibaren ekmek zamlı fiyatlarla satışa sunulacak.

Ekmeğe bu kadar zam gelmesinin temel sebebi artış gösteren maliyetler olmaktadır. Bildiğiniz gibi enerji maliyetleri artış gösteren un fiyatları sebebiyle ekmek fiyatlarına zam yapılmaya başlandı. Özellikle 2023 yılında asgari ücrete yüzde 54,5 oranında zam yapılmasının ardından gelen zamlarında ardı arkası kesilmedi. Bu kapsamda Adana’da ekmeğin kilogram fiyatı yüzde 28 zamlanarak 25 TL’ye kadar yükseldi.

Tüm bunların yanı sıra İstanbul ve Ankara’da da ekmek fiyatı 5 TL’ye yükseltildi. Ankara’da zamlı ekmek fiyatlarının 10 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacağına değinilirken ilerleyen günlerde ekmek fiyatının 6 TL’ye yükseleceği tahmin edildi. Bolu’da ise ekmeğin fiyatı 5 TL olurken köy ekmeği 20 TL’den satılmaya başlandı.