Sık sık dolardaki dalgalanmanın gündemde olduğu son zamanlarda uzmanlardan sık sık açıklamalar geliyor. Diğer yandan yatırımcıların sıkı sıkıya takip ettiği dolardaki dalgalanmalara dair açıklamalar geldikçe durumlar iyice karışıyor. Dolara sırtını dayayan yatırımcılar için olaylar ilginç olacak. Şimdiden döviz kurundaki sıraya girdiyseniz mutlaka okuyun. İşte dolarda son gelişmeler...

Dolar Tepe Taklak Bir Dönüşüm Yaşıyor

Dolar fiyatlarındaki ani değişimler hala devam ederken yatırımcılar da biraz kaygılanmış durumda. Mart ayında dolar sıkı şekilde vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından sıkı sıkıya takip edilirken döviz verilerine göre de değişimlere dikkat ediliyor. 24 Şubat tarihinden başlayarak 212 milyar 452 milyon dolara kadar gerileyen dolar kurundaki değişimler sürüyor.

Elinde yüklü şekilde dolar olan yatırımcılar içinse uzmanlardan uyarılar yapılıyor. Yatırımcıların bir kısmı için dolar kurundaki artışın şu an devam ediyor olması avantaj olarak görülüyor. Bu da dolayısıyla döviz bürolarının önündeki kuyrukları iyice uzattı. Takip edilen dolardaki artışlar ise bazı yatırımcılar içinse endişeye sebep oluyor. Uzmanlardan gelen uyarıları dolara yatırım yapan vatandaşlar dört gözle beklerken, yatırımcılar ise dolar kurundaki hareketliliğin akıbetini öğrenerek ona göre hareket etmek istiyor.

altin-ve-dolarda-oyle-rakamlar-geliyor-ki-uzmanlar-bile-saskin-o-tarihte-yer-yerinden-oynayac-1

Son Dakika! Zamlı Emekli Maaşı Düzenlemesi Meclis'te Son Dakika! Zamlı Emekli Maaşı Düzenlemesi Meclis'te

Dolara Yatırım Yapanlar Panik Halinde

Geçtiğimiz sene döviz hesaplarındaki yüzde 65 oranındaki artış şaşırtıcı olmuştu. Diğer yandan bankacılık mevduatındaki döviz hesapları ise kayıp yaşatarak yüzde 40 oranında bir gerileme gösterdi. 2023 yılının Şubat 24’ünden itibaren döviz mevduatlarındaki toplam rakam ise dolar bazında 212 milyar 452 milyon gerilemeyi gördü. Vatandaşlar da döviz mevduatlarındaki gerileme sebebiyle panik yaşıyor.

TCMB Mevduat Hesaplarında Artış Gördü

TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) tarafından gelen açıklamada 2023 yılına girildikten sonra 24 Şubat’tan itibaren bankacılık sektöründeki mevduat hesapları dahilinde 55 milyar 533 milyon TL artış görüldü. Yani Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası açıklamasına göre mevduat toplamında 9 trilyon 693 milyar TL’ye artış oldu. Ayrıca bankalarda bulunan TL yatırımı artarken, yabancı para birimlerindeki yatırımlarda ise yüzde 2,2 düşüş meydana geldiği tespit edildi.

altin-ve-dolarda-oyle-rakamlar-geliyor-ki-uzmanlar-bile-saskin-o-tarihte-yer-yerinden-oynayac-2

Dolarda Çok Ciddi Artış Bekleniyor

Dolar sahibi olan vatandaşlar için uzmanlar uyarılarını ve tahminlerini belirtiyor. Para Piyasaları Uzmanı Selçuk Geçer, tahminleri noktasında dolar kurunun 36 ile 40 TL’ye kadar yükseleceğini düşündüğünü belirtti.