Yeni yıla girilmesinin ardından, ÖSYM sınav takvimine ilişkin araştırmalar da hız kazandı. Bu kapsamda, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın ne zaman yapılacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. ALES'e girecek adayalar, sınavın ne zaman yapılacağını ve sınavın detaylarını araştırılıyor.

2023 ALES Tarihi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, her yıl olduğu gibi bu sene 3 kez belirlenen okullarda yapılacak. ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre, ALES'in yapılacağı tarihler şu şekilde:

Depremzedeler Yardım İsterken Adıyaman Valisi Gülüyor! Depremzedeler Yardım İsterken Adıyaman Valisi Gülüyor!

ALES 1: 16 Nisan 2023
ALES 2: 20 Ağustos 2023
ALES 3: 19 Kasım 2023

YKS Ne Zaman Yapılacak?

ALES'in yanı sıra, üniversite sınavının ne zaman yapılacağı da merak konusu. ÖSYM tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklama ile sınav tarihleri duyurulmuştu ancak sınavlar ile seçimin aynı güne denk gelmesinde dolayı takvim geri çekilmişti. Bu kapsamda, ÖSYM'nin önümüzdeki süreçte sınav takvimine dair bilgi vermesi bekleniyor. YKS, her yıl haziran ayında yapıldığı için bu yıl da haziran ayı içerisinde yapılması bekleniyor. Kesin sınav tarihi, ilerleyen süreçte yapılacak açıklama ile birlikte netlik kazanacak.