Türkiye 14 Mayıs'ta seçime gitmeye hazırlanırken, AK Parti Sözcüzü Ömer Çelik, basın mensuplarına Cumhur İttifakı'nın yaptığı görüşmeleri açıkladı. 

Kentsel Dönüşüm Destek Paketi Açıklandı! Başvurular Ne Zaman Başlıyor? Kentsel Dönüşüm Destek Paketi Açıklandı! Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

İttifakı büyütmeye devam ettiklerini aktaran Çelik, şunları kaydetti: 

Cumhur İttifakı'nın büyümesi için trafik devam ediyor. Temaslarımız olumlu bir yönde seyrediyor. BBP zaten Cumhur İttifakı'nın bir parçası. Karşımızdaki ittifak koltuk kavgası içerisindeyken, biz deprem yaralarının sarılması için elimizden geleni yapıyoruz.

Hüda Par'a Teşekkür Edildi! 

Öte yandan istekleriyle gündeme oturan HÜDA Par'la ilgi teşekkürlerini ileten Çelik, şunları söyledi: 

HÜDA Par'a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yeniden Refah Partisi'nde bir davet söz konusu oldu, onlarla değerlendireceklerini ilettiler, bu hafta içerisinde dönüş yapacaklar.

Bugün PKK'nın terör örgütü olduğunu söylemeyen bir partinin açıkça Sayın Kılıçdaroğlu'na desteği söz konusu, buna laf edemeyenler Cumhur İttifakı ile uğraşıyorlar. Bizim parti programımız var destek açıklayan partilerin de kendi programları var, elbette farklılıklar olabilir. Temel ilkeler çerçevesinde seçime gitmesi önemlidir.

HÜDA Par Neden Gündemde? 

Cumhur İttifakı'nın HÜDA Par'la ittifak olması sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Hatta öyle ki HÜDA Par'ın isteklerini Cumhur İttifakı'nın kabul etmesi de büyük tepkiye neden olmuştu. HÜDA Par'ın Cumhur İttifakı'na katılıp Cumhurbaşkanı adayı çıkarmama şartları ise şöyle olmuştu: 

  • Kur’an-ı Kerim, Arapça, hadis, ilmihal ve siyer dersleri ilköğretim birinci sınıftan itibaren ders olarak okutulmalıdır.
  • Zorunlu karma eğitimden vazgeçilmeli, isteyen aileler çocuklarını yüksek öğrenim dâhil eğitimin her kademesinde erkek veya kız okullarında okutabilmelidir.
  • Eski medreselerimiz restore edilip onarılmalı, medrese eğitiminde geçen süre zorunlu eğitim süresinden sayılmalıdır.

Tüm bu isteklerin yanı sıra HÜDA Par lideri Zekeriya Yapıcıoğlu'nun çocuk evliliklerine karşı "Kime göre çocuk? Neye göre çocuk? Şimdi bazıları 20 yaşındadır ama hâlâ çocuktur. Bazıları 15 yaşındadır ama olgundur" sözleri de yine sosyal medyada gündem oldu.