Emekli İkramiyesi için 2 Formül 2,750 TL ve 1,430 TL İhtimallerinden Biri Olacak Emekli İkramiyesi için 2 Formül 2,750 TL ve 1,430 TL İhtimallerinden Biri Olacak

Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremde çok sayıda araç enkaz altın kaldı ve ağır hasar oluştu. Depremle ilgili hasar tespit çalışmaları hala sürerken ödemelerle ilgili vatandaşların aklında soru işaretleri var. Plakaya ödemeler nasıl yapılacak? Hasar ihbarı olmayan plakalara ödeme yapılacak mı? İşte ağır hasarlı araçlara ödemeyle ilgili detaylar...

Kahramanmaraş merkezli depremden sonra ilde Milli İrade Meydanı’nda Maliye Bakanlığı tarafından bir stant kuruldu. Stantta araçları, evleri ve iş yerleri zarar gören depremzedeler için başvurular yapılıyor. Peki, başvurular nasıl yapılacak? Depremzedelere ödemeler ne zaman yatacak?

Milliyet’teki haberde konuya dair Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı açıklama yaptı:

“Deprem bölgesinde 3.150.000 araç bulunuyor. Yüzde 17’sinin sigortası var. Yüzde 20 ila 40’ının hasar almış olması bekleniyor.”

150 – 200 Bin Araçta Hasar Beklentisi

Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, “150 - 200 bin kadar araçta ciddi hasar olacağı düşünülüyor. Araç sayısının 200 bin olmasında ortalama olarak 300 bin TL alsak ciddi anlamda hasar ödemesi yapılacağını düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kasko Poliçelerinde Veriliyor

Bağcı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kasko poliçeleri olan araçlarda teminat otomatik ödenmektedir. Birkaç şirket sigortada deprem istemiyorum diyorsa teminatı çıkarmaktadır ya da muafiyetle deprem teminatı da ödemektedir. Fakat birkaç taneden fazla değildir. Hasar başvurularına hızlı şekilde değerlendirme yapılarak hızla hasar ödemeleri başlatıldı. Tüm sigorta acenteleri ve experler bölgede bununla ilgili destek vermektedir.”

Hasar Ödemelerinde Bir Şikayet Yok

“Özellikle sigorta şirketleriyle gerçekleştirilen görüşmelerde deprem noktasında hassas oldukları için hasar ödemesini yaptıklarını, hasar ödemesinde bize yansıyan kasko sigortalarında şikayet olmadığını söyleyebiliriz.”

Hasar İhbarı Beklenmeden Ödeniyor

“Kasko sigortasında deprem teminatı bulunanlar için ihbar beklemeden aksiyon alarak sigortalılarla iletişime geçip acenteler hasar ödemelerini gerçekleştiriyor. Depremzede vatandaşlar ihbar yapmada onları arayarak bölgedeki acenteler ve eksperlerle arabanın plakası da varsa fotoğraflar çekilip çalışmalar başlatılıyor.”

Sigortası Olanlar Hasar İhbarı Yapsın

Bağcı, sigortası olan kişilerin iletişime geçerek dosya açmasını beklemeden işyeri, konut ve araç için ihbarlarını yine de mutlaka yapmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Kasko Kapsamında Tüm Zarar Karşılanıyor Mu?

Deprem otomatik bir teminat olarak gözüküyor. Bu durumda da araçların tüm zararı karşılanmaktadır. Deprem muafiyeti önemli bir nokta. Bu nedenle kasko yaptıran kişilerin yalnızca fiyata değil, kasko kapsamına detaylı bakması gerekmektedir. Deprem bölgesinde 4 milyon kadar sigorta poliçesi olduğu tespit ediliyor. Araçlar için rakam ise 1 milyar üzerinde olacaktır.