Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon rakamlarını dün açıkladı. Enflasyon rakamlarına göre zam alacak olan memurlar için hesaplamalar yapıldı. Söz konusu açıklamalarda Aralık ayı enflasyon verisi %1.18 olurken, yıllık artış miktarı ise %64.27 oldu. Enflasyon miktarının TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte memur maaşları için hesaplamalar dün itibariyle başlamıştı. 

4-3

Memur Zammı Ne Kadar Oldu? 

Memur zammı ne kadar oldu? sorusu araştırmalarda hız kazanırken, dün açıklanan Aralık ayı enflasyon verileri, zam miktarına zaten ışık tutmuştu. Açıklanan veriler kapsamında, toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla birlikte memur maaşları için zam oranı %16.48 olarak bekleniyordu.

Ancak az önce yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emekli zammının %25 olacağını açıkladı.  

3-8

İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak

Emekli Zammı Ne Kadar Oldu?

Memur zamlarının yanı sıra, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak olan zam miktarı da belli oldu. Aralık ayı verileri kapsamında, emekli maaşlarına %15.4 zam yapılması bekleniyordu. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama %25 zam yapılacağı belirlendi.  

2-12

Refay Payı Verilecek mi? 

Dün enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, refah payı verilip verilmeyeceği çok sayıda emekli ve memur tarafından merak ediliyordu. Devam eden enflasyon ortamı ve zamlar kapsamında, memur ve emeklilere refah payının verileceği düşünülüyordu. 

Ayrıntılar geliyor...