6 Şubat tarihinde meydana gelen depremden etkilenen 11 ilde pek çok kişi evinden pek çok kişi işinden olmuştur. Hal böyle olunca da ekonomik yönden zorluk çekmeye başlamıştır. Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren asgari ücret 8.506 TL olarak açıklanmıştı. Brüt asgari ücret ise 11.759 TL idi. Deprem bölgesinde yaşayan kişiler için brüt asgari ücretin net ücret olarak ödenmesi gündeme geldi.

Yapı Kredi Kendi Rekorunu Kırdı! 31,000 TL Promosyon Cepleri Doldurdu Yapı Kredi Kendi Rekorunu Kırdı! 31,000 TL Promosyon Cepleri Doldurdu

Bildiğiniz gibi 11 ilden çevre illere yapılan göçlerin artması ve ekonomik yönden sıkıntıların ortaya çıkmasıyla alınan önlemler de devam ediyor. Depremden etkilenen 11 il de Türkiye ekonomisinin yüzde 10’luk kısmını oluşturmaktadır. Ekonomik yönden vatandaşlar sıkıntı çektiğinden dolayı brüt asgari ücretin net olarak ödenmesi gündeme geldi. Depremzede işçilerin ücret yönünden desteklenmesi için yüzde 14’lük SGK primi ile yüzde 1 oranında olan işsizlik sigortası priminin alınmaması gündeme geldi. Eğer bu durum kabul edilirse deprem bölgesinde olan asgari ücretlinin eline 10.008 TL geçebilecek.

11.759 TL Olabilir

Bildiğiniz gibi asgari ücret tutarı arttıkça işverenin maliyeti de artmaktadır. Yani şuan net asgari ücret 8506 TL olsa da bunun işverene maliyeti 11.759 TL’yi geçiyor. İşverenler, işçilerin iş yerlerinde kalmasını ağlamak için işsizlik sigortası primi paylarının da doğrudan çalışanlara ödenmesini istese de maliyetler onu ön görmüyor. Devlet buna el atar ve karar alırsa gereken desteği de işçilere ve işverenlere yaparsa hem işverenin üzerindeki yük azalacak hem de işçinin cebine daha çok para girebilecektir.