Londra'da yaşayan Etta isimli 9 yaşındaki kız keşfiyle heyecanlandırdı. Etta, yaz boyunca Norfolk bölgesinde ilk başlarda ''fosilleşmiş bir tahta parçası" olduğunu düşündüğü şeyi buldu. Önemli keşif Etta'nın ailesiyle tatilde olduğu 22 Temmuz'da yapıldı.

'İnsanlar 20 Yıldır Arıyor Bu Kadar İyisini Bulamadı'

Küçük kız yaptığı açıklamada: ''Aşağıya bakıyordum ve işte oradaydı. Fosilleşmiş bir tahta parçası olduğunu düşündüm, bu yüzden cebime koydum ve döndüğümüzde onu bir fosil uzmanına gösterdik, uzman şaşkınlıkla sandalyesinden düştü. 'İnsanlar 20 yıldır arıyor, bu kadar iyi bir şey bulamıyor' dedi ve bunun bir ayı dişi olduğunu söyledi."

Annesi Thea Ferner ise, kızlarının yılın başlarında bir Norfolk Wildlife Trust fosil avı kursuna katıldılarını söyledi. Etta, yüksekliği yaklaşık 9 cm uzunluğundaki dişi, Cromer Müzesi'ndeki bir fosil tanımlama etkinliğinde David Waterhouse'la buluştuktan sonra fosili ona teslim etti.

Küratör: Benim için bir ilk

Doğa tarihinin kıdemli küratörü Waterhouse, "Mükemmel büyüklükte ayı köpekdişi bulmak, burada çalıştığım 16 yıl boyunca benim için bir ilkti" dedi. Örneğin, normalde çok sayıda geyik fosili buluruz, ancak besin zincirinde yukarı çıktıkça, ayı gibi etoborları bulmak nadirleşir." dedi. Waterhouse fosili boz ayının atası olarak tanımladı.

Fosil Avcılığına Devam Edecek!

Dokuz yaşındaki Etta, fosil avcılığına devam etmeyi planladığını söyledi. Anne Ferner ise:" Artık bir aile şakaları olduğunu söyleyerek, orada bulunmayı bekleyen koca bir ayı var" dedi. Ancak Etta'nın esas hedefi  dev bir kunduz bulmak, ''dev bir kunduzun dişi mi?, bu harika olur." diyerek planını paylaştı.

2022 yılında bin 120 eserin Türkiye'ye iadesi gerçekleşti 2022 yılında bin 120 eserin Türkiye'ye iadesi gerçekleşti