Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik çeşitli sosyal destek ödemeleri sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda, yeni yılda destek ödemelerinde artış yapılıp yapılmayacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Söz konusu destek ödemelerinin tutarları ile ilgili araştırmalar devam ederken, 65 yaş aylığının ne kadar olacağı belli oldu

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl 1.537 TL olan 65 yaş aylığına, yeni yıl ile birlikte zam yapıldı. Gerçekleşen artış neticesinde, 65 yaş aylığı 2.604 TL seviyesine yükseldi.

Elektrik Faturanız 130 TL Üzeri İse Hemen PTT'ye Gidin! Tüketim Yardımı Başladı Elektrik Faturanız 130 TL Üzeri İse Hemen PTT'ye Gidin! Tüketim Yardımı Başladı

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Ödenecek?

65 yaş aylığının zamlı tutarının yanı sıra, ödemenin ne zaman yapılacağı da merak ediliyor. Yaşlılık maaşı olarak bilinen 65 yaş aylığı, mart, haziran, eylül ve aralık ayların da hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak.

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları

65 yaş aylığını alabilmek için gerekli olan şartlar şöyle:

1. 65 yaşını doldurmuş olan,
2. Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,
3. Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,
4. 2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilir.