Kar esareti ile gelmeye başladı. 6 Şubat Pazartesi günü ikinci yarının ilk ders zili çalacak iken kar sebebiyle kimi illerde okullar tatile devam edecek. Şubat ayının ilk günlerinde etkisini göstermeye başlayan kar tatili öğrencilere yeni tatilin yollarını açarken, kar tatili olan iller hangisi? Hangi illerde okullar tatil olacak?  

Hava sıcaklıkları Şubat ayının gelmesi ile birlikte birden düşerken, kar yağışı da olumsuz şekilde hayatı etkilemeye başladı. İkinci yarı okullarının açılma tarihi olarak belirlenen 6 Şubat Pazartesi günü kimi illerde kar tatili ilan edildi. Bu kapsamda İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Bitlik, Bursa hangi illerde okullar tatil olacak? 

Balkanlardan Çok Fena Geliyor! Kar Yağışı İstanbul'da Bile Bekleniyor Balkanlardan Çok Fena Geliyor! Kar Yağışı İstanbul'da Bile Bekleniyor

İstanbul 6 Şubat okullar tatil mi?

Ülkeni kim illeri beyaza bürünürken, İstanbul dahil birçok ilk Valiliğinden kar tatili haberi duyuldu. Meteoroloji Uzmanları İstanbul konusunda uyarıda bulunurken, 'sömestr tatiline Pazartesi'yi de eklesek iyi olur' dedi.  Cumartesi günü itibari ile başlayan kar yağışı konusunda uzmanlar uyarılarda bulunurken, hava koşullarının giderek negatif seyredeceği bildirildi. Ancak İstanbul'da okullar tatil mi sorusunun yanıtı ile alakalı Valilikten henüz bir açıklama gelmedi. 

Ankara 6 Şubat okullar tatil mi?

Kış mevsiminin en yoğun geçtiği hayat koşullarının kış gelmesi ile zorlaştığı Başkentte kar yağışı etkisini gösterirken, Valiliklerden konu ile alakalı açıklama yapılmadı. Ancak yarın olmasa bile Ankara kışın kar tatili yapan iller arasında en baş sırada yer alıyor. 

AKOM uyarılarını yineliyor

Akom'dan yapılan uyarı çerçevesinde Pazar günü itibari ile başlayan kar yağışının Perşembe gününe kadar devam edeceği bildirildi. Yapılan açıklama da ''Hafta boyunca Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkili olduğu İstanbul'un, pazar günü sabah 08.00'den itibaren Sibirya kökenli daha soğuk bir havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. İBB AKOM verilerine göre; soğuk hava kuzeyli rüzgarların (Karayel, Yıldız) 60-80km/s hızla fırtına şeklinde esmesiyle şehre giriş yapacak. Soğuk hava nedeni ile hâlihazırda 5-7°C'ler civarında seyreden sıcaklıklar kar değerlerine -1, 3°C gerileyecek. Soğuk hava ve fırtınanın beraberinde, il genelinde karla karışık yağmur ve kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanması bekleniyor.'' denildi.

Son dakika yoğun kar yağışı 12 il de okulları tatil ettirdi

Bitlis, Şanlıurfa, Muş, Bingöl, Diyarbakır, Gaziantep, Malatya, Tunceli, Muğla, Siirt, Hakkari, Elazığ kimi ilçelerinde okullar tatil edildi. Hangi ilçelerden tatil haberi geldiği konusunda İl Valiliklerinden gelecek haberleri takip edebilirsiniz.

Yoksa tatil uzayacak mı?

Yurt geneli olumsuzlaşan hava koşulları sebebiyle kar tatilinin tüm illerde geçerli olacağı ve yoğun kar yağışının yaşanacağı önümüzdeki hafta tüm illerde tatilin 1 hafta uzatılacağı iddia ediliyor. Ancak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından konu ile alakalı henüz bir açıklama mevut değil.