Karneni getir parayı kap araması özellikle de bu günlerde çok araştırılacağa benziyor. Öyle ki devlet başarılı öğrenciye destek ödemesi yapacak. Bugün ilk, orta ve lise dengi okullar için kısa bir molaya girilen yarıyıl tatili başladı. Öğrenciler ilk dönem karnesi alır almaz büyüklerinin yanına ya sevinç ya da hüzün ile koşarken, devlette başarılı öğrenciye asgari ücretin yüzde 60'ı kadar ödeme yapacağını açıkladı. 

Başarı teşvik programı adı altında 2 hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detaylar açıklandı.  Özellikle de karne notları iyi olan öğrenciler için destek sağlanacağı belirtildi. Peki Başarı Teşvik Programı nasıl hak kazanılır? Başarı Teşvik Programı nasıl başvurulur? Detayları nelerdir?

Ülkemizin her ilinde mevcut uygulama detayları özellikle de bugün araştırılıyor. Başarı teşvik ücreti ne kadar oldu?

Başarı teşvik programı başvurusu nasıl yapılır?

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı İlköğretim, lise ve yüksek öğrenim gören öğrencilere destek ödemesi yapılacağını açıklamıştı. Kabine toplantısında açıklanan müjdeli haber ise başarılı öğrenci için tasarlanmıştı. 

Öğrenciyi okula daha iyi yönlendirmek, başarılı öğrencinin eksiklerini daha iyi giderebilmek ya da kendisini daha da teşvik edebilmek adına öğrencilere özel başarı teşvik programının başvuru şartları açıklandı.

Öğrencilere ne kadar destek verilecek?

Geçtiğimiz ay düzenlenen kabine toplantısı sonrasında devletin başarılı öğrenciye sahip çıkacağı müjdesi verilmişti. Başarılı olmanın da belirli koşullarını sağlayan öğrencilere verilecek olan destek miktarları hiç de azımsanmayacak miktar da olduğu belirtildi. Lise dengi okullarda başarılı öğrenciye 3.100 TL yardım parası verileceği açıklanırken, üniversitede okuyan başarılı öğrenciye ise asgari ücretin yüzde 60'ının verileceği belirlenmişti. Bu kapsamda asgari ücret 8.107 TL üzerinden hesaplanırsa öğrenin alacağı miktar ise 5.104,2 TL olarak karşımıza çıkıyor. 

Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi! Ocakta da Zam gelmişti! Honda Civic Şubat 2023 Fiyat Listesi Güncellendi!

Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eğitime destek başlığı altında oluşturdukları teşvik programı ile alakalı yaptığı açıklamasında şu sözleri söylemişti

Bütçemizden ayırmış olduğumuz başarı teşvik programı kapsamında öğrencilerimize ve gençlerimize şimdiden başarılar diliyorum. 1.5 milyar destek ayırdığımızı belirtmek isterim. Aile ve sosyal hizmetler daire başkanlığı tarafından açıklayacağız

Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz. Ayrıca dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız.

Hak kazanma şartları çok basit

Başarılı öğrenciye teşvik kapsamında yapılacak olan yardım ile alakalı herhangi bir başvuruya gerek olmadığı açıklandı. Herhangi bir sosyal yardım alan bir ailede yaşaması ve ders notlarının belirtildiği kapsamda dereceye dahil olması şartlarının bulunduğu başarı teşvik programı için ilçenize bağlı sosyal hizmetler binasına gidip başvurmanız yeterli.

İlköğretim ve lise dengi okullarda da destek olacak

Dereceye giren olan ilk ve ortaöğretim öğrencilere net asgari ücretin yüzde 60'ı kadar ödeme yapılacağı belirtildi. Yüksek öğretim öğrencileri ise asgari ücretin üçte biri ne kadarlık bir başarı destek ödülü verilecek.

Başarı destek yardımları ne zaman ödenecek

Son dakika açıklanan bilgiye göre ilk döneme yetiştirilemeyen desteklerin, ikinci dönemde ödemesinin yapılacağı açıklandı. 

Başvurular nereye yapılacak?

Siz de okulunuzda dereceye girdiyseniz ve aileniz sosyal yardımlardan herhangi birini alıp geçimini idame ettiriyorsa, size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmanız sonrasında teşvik desteğinizi alabilirsiniz.