SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da sigortalı olan hak sahipleri için destek ödemesi yapacak. Bu destek ödemesinden yararlanabilmek için bazı şartları taşıyor olmak gerekiyor. SGK emekliliği gelen kişilere maaş bağlarken aynı zamanda vefat eden emeklilerin ailesine de ödeme yapılıyor. Yetim ve dul aylığı almak için başvuru yapılması gerekiyor. Bu maaşlar genellikle vefat eden emekli vatandaşın çocuğuna, eşine, anne ve babasına bağlanmaktadır. İşte dul ve yetim aylığı hakkında detaylar...

Emekliye Seçim Zammı! Yüzde 36 Zammı Erdoğan Onayladı Emekliye Seçim Zammı! Yüzde 36 Zammı Erdoğan Onayladı

5 yıl şartı uygun olan vatandaşlara 13.099 TL para yardımı bağlanacak ve bu yardımlar 12 ay boyunca da ödemeler yapılacak. Onay alan vatandaşlara SGK’dan yetim ve dul aylığı bağlanacak. Hak sahibi olan vatandaşlar arasında vefat eden kişinin çocukları, eşi, anne ve babası bulunmaktadır. SGK resmi internet adresinden detaylı bilgi alabilir ya da SGK müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

5-sene-sarti-tutuyorsa-13000-tl-odeme-alabilirsiniz-sgkdan-onaylandigi-an-odeme-cikiyor-1

Dul Ve Yetim Aylığı 5 Yıl Şartı Nedir?

Yetim ve dul aylığı bağlanacak kişilerin kanunun yürürlülük tarihinin ardından ölen sigortalı emeklinin maaşını alması için 1800 gün yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş ya da 4-1(a) sigortalı olanlarda borçlanma süresi dışında 5 sene sigortalı bulunup, 900 gün malullük, ölüm ve yaşlılık sigorta primi iletilmiş olan kişinin ölüm aylığı çocuk, eş, anne ve babaya bağlanabilmektedir.

Söz konusu emeklinin vazife malullüğü, yaşlılık aylığı veya malullük aylığı alırken ya da bağlanmasına hak kazanmış olup ancak henüz işlemleri bitmemiş olan kişilerin sigortalı çalışmaya başlamasından sonra kesilmiş iken vefat etmesi durumunda sigortalının hak sahibinin yazılı istekte bulunması gerekmektedir.

5-sene-sarti-tutuyorsa-13000-tl-odeme-alabilirsiniz-sgkdan-onaylandigi-an-odeme-cikiyor-2

Yetim Ve Dul Aylığı Dilekçesi

Eğer dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunmak istiyorsanız hayatını kaybeden çocuktan dolayı baba ve anneye maaş bağlanabilmesi için SSK’lı ölen çocuğun borçlanma süreleri dışında minimum 5 seneden bu yana sigortalı olması, 900 gün malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları primi bildirilmiş olması ya da 1800 gün yaşlılık, ölüm ve malullük sigortaları primi bildirmiş olması gerekmektedir.

Bunlar sağlanıyorsa SGK’dan alınan talep ve beyan taahhüt belgesi ile beraber SGK’ya giderek dilekçe verilmesi gerekmektedir. 2023 için en az dul ve yetim aylığı şu an 1.430 TL olarak belirlendi.