Uzun süredir her sene dini bayramlarda emekliye ödenen ve son 2 senedir zam almayan emekli ikramiyeleri hakkında son dakika açıklamalar yapıldığı ve bayram ikramiyelerinin emekli maaşı kadar ödeneceği iddia ediliyor. 4a-4b-4c emeklisi fark etmeksizin her sene senede 2 kere dini bayram haftasında ödenen emekli ikramiyeleri son iki senedir 1.100 TL olarak ödenmekteydi. Öncesinde 3 sene boyunca 1.000 TL olarak ödenen bayram ikramiyeleri konusunda gelişmeler mevcut. 

Bu sene seçimlerin olacağı sebebiyle ve özellikle de seçim vaadi olarak emekli ikramiyelerine zam yapılacağı konuşuluyor. Peki zamlı emekli bayram ikramiyeleri ne kadar olacak? zam olacak mı? İşte detaylar

Ocak ayı itibari ile emekli maaşı zammı sonrasında en düşük emekli maaşı 5.500 TL olurken, emekli ikramiyesine de zam yapılacağı hatta, emekli maaşı kadar ikramiye ödemesi yapılacağı kulislerde konuşuluyor.

Ekonomistlerin ön görüsüne göre 5.500 TL olması gereken emekli ikramiyesi konusunda ilk bayramda 2.750 TL ve ikinci bayramda da 2.750 TL ikramiye ödemesi yapılacağı konuşuluyor.

Öğrenciye Müjde! Artık Sınav Ücreti Ödemeyeceksiniz Öğrenciye Müjde! Artık Sınav Ücreti Ödemeyeceksiniz

2 senedir yapılmayan emekli ikramiyesine zam konusunun Ramazan Bayramı'na sayılı günler açıklanacağı da konuşulurken, özellikle de deprem felaketi sonrasında devletin yardım konusunda elini cebine sokacağı iddiaları mevcut. Öyle ki geçtiğimiz ay memur ve emekli maaşları deprem sebebiyle erken ödenmişti. 

Uzmanlar olması gerekeni söyledi

Gerek seçimler gerekse de deprem sebebiyle bayram ikramiyelerine bu sene zam yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Emekli maaşı kadar emekli ikramiyesi alması gerekliliği ekonomistler tarafından açıklanmışken, konu ile alakalı yetkili merci Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması bekleniyor

Öte yandan yüzde 30 eklentisi de var

Emekli bayram ikramiyesi ile alakalı henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak genel olarak yapılan zamlar göz önünde bulundurulursa yüzde 30'luk zam geleceği söyleniyor. Böylece emekli ikramiyesindeki beklenti 1.430 TL olarak beliriyor.

 

Emekli ikramiyesi 2023 Ne zaman ödenecek?

2023 yılında Ramazan Bayramı 21-23 Nisan tarihleri arası kutlanacak. Kurban Bayramı ise 29 Haziran-2 Temmuz tarihlerine denk geliyor. Bayram öncesinde ikramiye ödemeleri yapılıyor. Bu tarihlerden yaklaşık 3-7 gün öncesinden emekli ikramiyelerinin yatırılması bekleniyor.