Bakan Ersoy Açıkladı MüzeKart Zamlandı Mı? Bakan Ersoy Açıkladı MüzeKart Zamlandı Mı?

Keops Piramidi olarak da bilinen Büyük Giza Piramidi, yeni bir keşifle dünya gündemine düştü.

Yapılan çalışmalar kapsamında Giza Piramidi'nin ana girişinin üst kısmında gizli bir koridor olduğu keşfedildi. İlk kez 2016 yılında fark edilen koridor, müografi isimli görüntüleme tekniği ile keşfedilmişti. 

piramitler

Koridor Tarihte Ne Amaçla Kullanılmış Olabilir?

Giza Piramitleri'nde endoskopik karemelarla görüntülenen 9 metre uzunluk ve 2.1 metre genişlikteki koridor, piramitte henüz keşfedilmemiş bir odaya çıkıyor olabilir.

Aynı şekilde, piramidin girişine olan basıncın azaltılası için de yapılmış olabileceği düşünülen koridor, gizemini koruyor. 

gizapiramitleri

Kamera ile elde edilen görüntüler Mısır'da bir basın toplantısı aracılığıyla halka duyurulurken, koridorun kabaca yontulmuş taş bloklardan yapılmış duvar ve kubbeli bir tavana sahip oluşu dikkat çekti. 

Mısır Antik Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Başkanı Mustafa Vezisi, koridorun devamında ne olduğuna ve Giza Piramitleri'ndeki bu gizemi çözmeye devam edeceklerini aktardı. 

giza

Giza Piramitleri

146 metre yükseklikteki bu piramit, 4. hanedan döneminde, MÖ 2609'dan MÖ 2584'e kadar hüküm süren Khufu ya da Keops tarafından Giza platosunda inşa edildi. Dünyanın en büyük ve en eski yapılarından biri olan bu piramidin nasıl inşa edildiğine dair hala net bir fikir yer almıyor.