Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım ödemeleri devam ediyor. Bakanlık, belirli şartları taşıyan kişilere her ay düzenli destek verdiği gibi tek sefere mahsus ödeme de yapıyor. Aile Bakanlığı'nın verdiği ödemeler arasında çocuk destek yardımları öne çıkıyor. 3 şartla çocukla ailelere binlerce liralık destek ödemesi yapılıyor. Peki, kimler çocuk yardımı alabilir? SED yardımı başvuru şartları nelerdir?

PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım ödemeleri her geçen gün artıyor notlar 2023 yılında zamlı olarak ödenmeye başlayan sosyal yardımlar her ay hesaplara geçiyor. Bazı ödemeler PTT üzerinden yapılırken bazıları ise Banka hesabı aracılığıyla hak sahiplerine ulaşıyor. Aile Bakanlığı SED yardımı ödemeleri de son dönemlerde öne çıkan destek ödemeleri arasında bulunuyor. Bu ödemeden faydalanmak için bazı şartlar bulunuyor. 3 şartı yerine getirenler çocuk başına yardım alabiliyor. SED yardımı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

KİMLER SED YARDIMI ALABİLİR?

Sosyal ve ekonomik destek ödemesi olarak bilinen SED yardımı, belirli şartlar doğrultusunda aylık olarak düzenli ödeniyor. Aile Bakanlığı bütçesinden karşılanan bu yardım ödemesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, çocuğu okula giden ve dar gelirli olan ailelere veriliyor. Bu 3 şartı taşıyanların başvuruları anında onaylanıyor. Gelir kriteri olarak hane içindeki kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması yeterli. Aynı zamanda sosyal ve ekonomik destek ödemesi devlet koruması altında bulunan ve Daha sonrasında bu korumadan ayrılan çocuklara da yapılıyor.

SED YARDIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Sen yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ve e-Devlet'ten yapılabiliyor. Kendinizin ve çocuğunuzun T.C kimlik kartı ile birlikte vakıflara giderek hızlıca başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru süreci de oldukça kısa sürüyor sadece 10 gün içinde değerlendirme sonucu tarafınıza bildiriliyor.

2023 SED YARDIMI NE KADAR?

Sosyal ve ekonomik destek ödemesi Çocukların okul kademesine göre farklılık gösteriyor. İlkokul ortaokul lise ve üniversite çağındaki çocukların tamamı için ödenen bu yardım 2078 TL ile 4.853 TL arasında değişiyor. Ne kadar SED yardımı alabileceğiniz konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.