Dar gelir eve ihtiyaç sahibi olan haneler için devlet yardımları aralıksız olarak devam ediyor. e-Devlet üzerinden başvuru yapanlar 3 gün içinde 1500 TL Ödemeyi PTT'den alabiliyor. Başvuru şartları ve detaylardan netleşti. PTT'den devlet yardımı almak için yapmanız gerekenler haberinizde…

E-Devlet'ten başvuru yapan ihtiyaç sahibi ailelere devletten sosyal yardım ödemesi veriliyor. Devlet destekli ödeme için başvurular kabul edilmeye başlandı. Kimlik numarası ile başvuru yapanlar için ödeme PTT'den yapılıyor. Başvuru şartları da Aile Bakanlığı tarafından tek tek aktarıldı. En hızlı şekilde Sosyal Yardım almak isteyenler bu şartlarını ve yapmaları gerekenleri haberimizde bulabilir…

1500 TL Sosyal Yardım İçin Başvurular Başladı

Ekonomik anlamda zorlanan ihtiyaç sahibi aileler devlet desteği ile nefes alma imkanı buluyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden ihtiyaç sahibi kişilere birçok sosyal yardım imkanı sağlanıyor. Bunlardan biri de kira yardımı. Hem Ev sahipleri hem de kiracılar kira yardımı ödemesi alabiliyor. Kira yardımı için başvuru işlemleri e-devlet üzerinden Ya da aile Bakanlığının her il ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları üzerinden yapılabiliyor. Başvuru yapmak isteyenlerin T.C kimlik no ve şifreleri ile birlikte e-devlet girişi yapmaları ve burada kira yardımı formunu doldurmaları gerekiyor.

Kimler Kira Yardımı Alabiliyor?

Kira yardımı alabilmek için hanelerde aranan bazı şartlar bulunuyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşından büyük olmak, hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması bu şartların başında geliyor. Şartlara uygun olduğunu düşünen aileler başvuru işlemlerini yapabiliyor. Ayrıca kira yardımı alabilmek için ailede düzenli gelirin olmaması yani çalışan kimsenin olmaması gerekiyor.

PTT'den Ödeme Yapılıyor

Aile Bakanlığı kira desteği ödemeleri PTT aracılığıyla yapılıyor. Ancak öncelikle başvuru işlemlerini tamamlamanız ve onay almanız gerekiyor. Aile Bakanlığı tarafından onay verilen vatandaşlar T.C kimlik kartları ile birlikte PTT şubelerine giderek kira desteği ödemelerini alabiliyor. Yine kira yardımını Banka hesabınızdan da alabilirsiniz ancak en başta başvuru formunu doldururken IBAN numarası belirtmeniz gerekiyor. Bu koşulları yerine getirmeniz halinde kira desteği ödemesi banka hesabınıza aktarılıyor.

Emeklinin Yüzü İyice Gülecek! 15 Güne 2.900 TL Daha Ödenecek Emeklinin Yüzü İyice Gülecek! 15 Güne 2.900 TL Daha Ödenecek

12 Ay Boyunca Düzenli Ödeme Yapılıyor

Kira yardımı, aile Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca düzenli olarak yapılıyor. Başvurusunu tamamlayan vatandaşların her ay başvuru yapmasına gerek yok. Bir defa onay aldıktan sonra ihtiyaç sahibi hanelere otomatik olarak ödemeleri yatıyor. Kira yardımı ödemelerinin tarihleri ise her ayın 15'i itibariyle başlıyor. Şu anda Milyonlarca kişi bu destek ödemesinden faydalanıyor.

Ev Sahipleri İçinde Kira Yardımı Var

Kira desteği ödemesi hem ihtiyaç sahibi Haneler için yapılıyor hem de evi kentsel dönüşüme giren Ev sahipleri için yapılıyor. Yani ev sahibi olsanız Adınıza kayıtlı mal varlığınız bulunsa bile kira desteği için başvuru yapabilirsiniz. Şu anda deprem bölgesinde yaşayan Ev sahipleri ve kiracılar içinde yeni bir kira yardımı imkanı doğdu. Depremzede olan kiracı ve ev sahiplerine ödenen kira yardımı buradaki yardımdan ayrı olarak veriliyor. Barınma desteği depremzedeler için farklı miktarlarda ödeniyor. Ev sahipleri için 5.000 TL kira yardımı verilirken kiracılar için 3.000 TL kira desteği sağlanıyor.