Büyükannelere bakanlıktan açıklama geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıkladığı destek ödemesi kapsamında torunlarına bakan anneanne ve babaanneler 2.500 TL alacaklar. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı bakıcı ve kreş desteğine ek olarak Aile Bakanlığı torun bakım maaşı desteğini duyurdu. İşte torun bakım maaşı desteği detayları...

Torun bakım maaşı hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen kapsamlı proje açıklandı. Proje çerçevesinde torunlarına bakan büyükanneleri kadın istihdamı noktasında destek verilme amacı var. Peki torun bakım maaşı şartları neler? Kimler torun bakım maaşı alabilecek? Torun bakım maaşı ne kadar ve ne zamanlarda yatacak?

TORUN BAKIM MAAŞI NE KADAR ÖDENECEK?

Torun bakım maaşı ödemeleriyle ilgili gelen açıklamada ödemelerin 12 ay yapılacağı açıklandı. Belirli koşullara sahip olan kişilere ödemeler yapılacak. Her ay 425 TL olarak torunlarına bakan anneanne ve babaannelerin hesaplarına yatacak.

2500-tl-yardim-parasi-bakanliktan-aciklandi-odemeyi-almak-icin-tek-sart-var-2

TORUN BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILACAK?

Torun bakım maaşı başvurusu için online olarak https://www.ailevecalisma.gov.tr/ adresinden müracaat edilebilmektedir. Belirlenen başvuru tarihleri çerçevesinde giriş yapılan sayfadaki başvuru işlemleri kullanılacaktır. İlgili desteğin başvuru yap kısmı seçilecektir.

2500-tl-yardim-parasi-bakanliktan-aciklandi-odemeyi-almak-icin-tek-sart-var-1

TORUN BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Torun bakım aylığından yararlanmak isteyen kişilerin birincil olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Proje öncelikli olarak pilot illerde başlatıldığı için belirlenen pilot illerden birisinde ikamet ediyor olmak gerekmektedir. Ayrıca anneanne ya da babaannenin torunu ile aynı ilde ikamet ediyor olması da zorunludur.

Çalışan ebeveynler ile büyükannenin farklı adreslerde ikamet ediyor olması da şartlardan birisidir. Aynı ikamet adresinde yaşayan ve farklı illerde yaşayanlar bu ödemelerden yararlanamamaktadır.

Çocuk sahibi olan annenin, 18 yaşını doldurmuş olması şarttır. Bunlara ek olarak çocuk sahibi olan annenin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir.

İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek

Torun bakım maaşının alınabilmesi için 3 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. 3 yaşından sonraki çocuklar kreş kapsamına girmemektedir.

Çocuğunun annesinin SSK’lı olarak özel sektör çalışanı olması koşulu vardır. İş sözleşmesi kapsamında özel sektörde çalışan anneler, sigortalı çalışma hayatlarını sürdürmelidir. Torun bakım maaşı başvurusu yapıldığı zamanda ve yatırıldığı dönemler boyunca çalışmaya devam etmesi gerekmektedir. Annenin işten ayrılması sonucunda ise torun bakım maaşı kesilmektedir. Doğum izninin ardından çalışmaya devam edilmesi gerekmektedir.

Annenin çalıştığı iş yerinde işvereni ile 1. dereceden 3. dereceye kadar kan bağı olmamalıdır. Anne ve babanın maaş toplamı asgari ücretin 3 katından daha fazla olmamalıdır.

Torun bakımı maaşının yattığı dönemlerde bakıcı tutulmaması gerekmektedir. Tespit edilmesi halinde ödemeler kesilmektedir. Büyükannelerin 65 yaşını geçmemiş olması ve sağlık raporu alması gerekmektedir.