EYT’nin yasalaşması 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişlilere yararken milyonlarca vatandaş EYT’den faydalanamadı. Ancak EYT’den yararlanamayan anneler için erken emeklilik fırsatı doğdu. 6 sene daha erken emekli olmak isteyen anneler dikkat kesilsin. Peki, 6 sene erken emekli olmanın şartları neler? Erken emeklilik için ne gerekiyor? İşte annelere erken emeklilik çözümleri...

Annelerin 6 sene önce emekli olması mümkün olacak. Bir EYT daha beklemeden memur, esnaf ya da işçi statüsündeki kadınlar için doğum sonrası 2 yaşına kadar geçen boşta süreleri borçlandırma yapıyorlar. Annelerin 3 çocuk borçlanma hakkı var ve bu da bir çocuktan 2 seneyle birlikte toplamda 6 yıl erken emeklilik demek oluyor. Erken emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Hemen başvuruları yapan anneler erken emekli olabilecek.

25-sene-evlilik-sarti-olmadan-eyt-vurmayan-annelere-erken-emeklilik-sgkdan-basvurun-1

Kadın Çalışana 6 Sene Erken Emeklilik

Doğum yapan kadınlar için her bir çocuk başına 2 sene, maksimum 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı verilecek. Bu durumda çalışan çocuklu anneler minimum 2, maksimum 6 yıl önce emekli olabilecekler.

Kazanılan primler sayesinde gün sayısı erkene çekilmiş oluyor. Bunun yanı sıra engelli çocuğu olan anneler için erken emeklilik daha fazla öne çekilebiliyor.

25-sene-evlilik-sarti-olmadan-eyt-vurmayan-annelere-erken-emeklilik-sgkdan-basvurun-2

Hangi Kadın Çalışanlar Borçlanma Yapabilir?

Kurum fark etmeksizin tüm kadın çalışanlar içinde sigortalı olan SSK’lılar, Bağ-Kur’lular, memur olan anneler doğum borçlanması ile erken emeklilik fırsatından faydalanabiliyorlar. Bu bağlamda doğumların ise ilk sigortanın başladığı tarihten sonra olması gerekmektedir. Sigortası yapılan çalışan kadın doğum yaptıktan sonra çocuğun yaşadığı 2 yıla kadar borçlanma hakkı tanınmaktadır.

Vakıfbank 250 TL Saçıyor! Başvuru Son Günü Geliyor Vakıfbank 250 TL Saçıyor! Başvuru Son Günü Geliyor

Erken Emeklilikte Staj Sonrası Süre Borçlanması Var Mı?

Emeklilik hesabında normal şartlarda staj başlangıcı ya da staj süresi dahil edilmiyor. Ancak çalışan anneler için olan doğum borçlanması farklı bir biçimde uygulanıyor. Eğer staja başladığı zamandan sonra doğum yaptıysa 3 çocuk için borçlandığı takdirde 2 bin 160 gün kazanmaktadır.

25-sene-evlilik-sarti-olmadan-eyt-vurmayan-annelere-erken-emeklilik-sgkdan-basvurun-3

Erken Emeklilik İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Erken emekli olmak isteyen çalışan kadınlar yıl ve yaş şartını doldurmuş ise ve prim eksikse bunu çalışarak tamamlamaktadır. 2160 günü eksik olan anne 3 doğuma sahipse 6 sene çalışıp prim ödemesi gerekir, ancak doğum borçlanması ile 6 senelik primi toptan ödeyebilir ve 6 yılı doldurmayı beklemeden emekli olabilir. Ancak doğum borçlanması yaş şartını ya da işe giriş tarihini geri çekmemektedir.